Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Cieszyńskiego
Podniesienie jakości kształcenie w powiecie cieszyńskim
Nowoczesna edukacja – wsparcie kształcenia kompetencji kluczowych uczniów I i II LO Cieszynie
Podniesienie jakości kształcenia w powiecie cieszyńskim w ZST im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie
Podniesienie jakości kształcenia CKZ w Bażanowicach - Nowoczesność naszą siłą
Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie pandemii COVID-19
Przebudowa drogi powiatowej ul. Tuwima w Kaczycach i ul. Korczaka w Kończycach Małych cz I
„Nowoczesna edukacja II - wsparcie kształcenia kompetencji kluczowych uczniów I i II LO Cieszynie”
05.06.2017
25.09.2017
Ogłoszenie o konsultacjach społecznych „Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Rozwoju Powiatu Cieszyńskiego na lata 2017-2025”
28.11.2017
24.01.2017
Raport z konsultacji społecznych projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Cieszyńskiego”
W dniu 9 stycznia 2017 r. na stronie internetowej Powiatu Cieszyńskiego (www.powiat.cieszyn.pl) została zamieszczona informacja o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie planowanego projektu dotyczącego kompleksowej termomodernizacji wraz z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Cieszyńskiego”.
Konsultacje odbyły się w dniach 9 – 23. 01.2017 r. i dotyczyły przygotowania i realizacji projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Cieszyńskiego” przygotowywanego do konkursu o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – Oś priorytetowa 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.3 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej, Poddziałanie 4.3.2 – Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – RIT.
W wyznaczonym terminie wszyscy mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego mogli zgłaszać uwagi dotyczące zakresu projektu, jego przygotowania oraz samej planowanej rzeczowej realizacji zadania.
W terminie prowadzonych konsultacji społecznych, czyli do dnia 23 stycznia 2017 r. do Starostwa Powiatowego w Cieszynie nie wpłynęły uwagi ani propozycje do konsultowanego z mieszkańcami projektu.
9.01.2017 r.
Celem konsultacji społecznych jest zebranie opinii mieszkańców na temat założeń do projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Cieszyńskiego”, przygotowywanego do konkursu o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – Oś priorytetowa 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.3 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej, Poddziałanie 4.3.2 – Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – RIT.
Celem przedmiotowego projektu jest poprawa efektywności energetycznej poprzez działania
termomodernizacyjne, wymianę źródła ciepła, przebudowę systemów wentylacji i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (system pomp ciepła). W wyniku realizacji projektu nastąpi zmniejszenie zużycia energii końcowej i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Zaplanowane działania będą przyczyniały się do ochrony środowiska naturalnego. Zasada ta będzie realizowana poprzez zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł.
Planowany zakres projektu:
W ramach zadania „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Powiatu Cieszyńskiego” przygotowuje się termomodernizację następujących obiektów
- Centrum Kształcenia Praktycznego i Zawodowego w Bażanowicach (3 budynki warsztatowo–dydaktyczne/szkoleniowe) – kompleksowa termomodernizacja 3 budynków
poprzez: poprawę izolacyjności przegród budowlanych (ocieplenie ścian, ścian fundamentowych, stropodachów, dachów), wymianę okien na okna PVC, drzwi i bram na wyroby o lepszej izolacyjności, wymiana oświetlenia na energooszczędne LED, przebudowa systemu wentylacji, wymiana źródła ciepła (węglowego) wraz z pozostałymi elementami systemu grzewczego na źródło wykorzystujące paliwo gazowe oraz budowa głębinowych pomp ciepła (instalacja elektryczna dla pomp ciepła), w tym przebudowa kotłowni – przystosowanie do zamontowania nowego kotła oraz armatury dla pomp ciepła, prace odtworzeniowe (instalacja odgromowa, wymiana rynien i rur spustowych, odtworzenie opasek wokół budynków, odtworzenie drenażu opaskowego, wykonanie nowej kolorystyki ścian – po wykonaniu ocieplenia ścian budynków).
W celu pokrycia zapotrzebowania na ciepło dla 3 budynków projektuje się remont istniejącego źródła ciepła polegający na wymianie kotłów stałopalnych o mocy 120, 100, 35 kW na kocioł gazowy o mocy do 45kW – źródło rezerwowe/awaryjne. Głównym źródłem ciepła będzie pompa ciepła 3 – sprężarkowa o równym podziale mocy grzewczej (zgodnie z przeprowadzonym audytem). Planuje się budowę pomp ciepła i chłodu z pionowymi gruntowymi wymiennikami ciepła o mocy grzewczej 161,7 kW – 16 odwiertów o głębokości 170 m obsługujących pompy ciepła, wykonanie studni zbiorowej i rurociągów poziomych, prace ziemne i prace związane z odtworzeniem nawierzchni. Układ pompy ciepła i kotła gazowego skonfigurowany zostanie w taki sposób, by pompy ciepła zapewniały ok. 80% zapotrzebowania obiektów na ciepło.
- I Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego w Cieszynie – etap II - ocieplenie stropu ostatniej kondygnacji wełną mineralną dla uzyskania odpowiedniego współczynnika przenikalności, wymiana stolarki okiennej od podwórza (ściana NW i SE) na okna zespolone PVC wraz z wymianą parapetów zewnętrznych oraz wewnętrznych i pracami odtworzeniowymi tynków.
- II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie - wymiana stolarki okiennej i parapetów zewnętrznych i wewnętrznych wraz z pracami odtworzeniowymi tynków i profili pierwotnych (stare skrzynkowe na zespolone drewniane), ocieplenie ściany od podwórza wełną min. oraz stropu auli wełną mineralną; modernizacja systemu wentylacji z odzyskiem i budową powietrznych pomp ciepła w sali gimnastycznej o mocy 15 kW.
- Zespół Szkół Budowlanych im. gen. Stefana Grota Roweckiego w Cieszynie - ocieplenie ścian od podwórza (SW i NW) styropianem dla uzyskania odpowiedniego współczynnika przenikalności, ocieplenie ścian zewnętrznych frontowych NE i SE tynkiem pokrytym farbą termoceramiczną, wymiana stolarki okiennej okien jednoszybowych na okna zespolone PVC i drzwi zewnętrznych, wymiana instalacji c.o., prace odtworzeniowe – wymiana rynien i rur, parapetów zewnętrznych i wewnętrznych, obróbki malarskie, nowa kolorystyka, instalacja odgromowa.
- Zespół Szkół Technicznych im. G.Langera w Cieszynie – hala sportowa:
docieplenie - ścian zewnętrznych wełną mineralną, docieplenie ścian fundamentowych - polistyren ekstrudowany XPS, docieplenie - stropodach hala: płyty z wełny mineralnej, docieplenie - stropodach zaplecze - wełna mineralna w postaci granulatu lub płyt
- odtworzenie instalacji odgromienia i odtworzenie rynien i rur spustowych
- demontaż starych okien i montaż nowych wraz z odtworzeniem ubytków tynków wokół otworów okiennych oraz prace wykończeniowe;
- wymiana drzwi do pom. technicznego i wymiana drzwi wejściowe aluminiowe,
- wymiana oświetlenia na ledowe wraz z niezbędną instalacją elektryczną i pracami wykończeniowymi - na sali gimnastycznej, w szatniach, korytarzach, holu, pokoju naucz., magazynach, toaletach i pom. technicznym:
-wykonanie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła poprzez zastosowanie powietrznej pompy ciepła wraz z wykonaniem instalacją c.o i c.w.u.
- wykonanie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła poprzez zastosowanie powietrznej pompy ciepła.
- wykonanie instalacji fotowoltaicznej - na dachu hali sportowej o mocy 25 kW i montaż konstrukcji wsporczych dla paneli FV.
- Zespół Szkół Technicznych w Ustroniu:
- wymiana zewnętrznych drzwi i okien z pracami odtworzeniowymi (w tym: parapety, niezbędne tynki)
- ocieplenie stropu i ocieplenie dachu, ocieplenie ściany wewnętrznej, ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z pracami odtworzeniowymi (w tym: rynny, rury spustowe, instalacja odgromowa)
- ocieplenie ścian w gruncie oraz niezbędne do wykonania termomodernizacji - wykonanie izolacji poziomej i pionowej, docieplenie cokołu styropianem, docieplenie ościeży
- ocieplenie posadzki, podłogi wyniesionej, podłogi na gruncie
- wykonanie tynków/elewacji wraz z odtworzeniem instalacji odgromowych dla budynku
- wymiana oświetlenia na ledowe wraz z niezbędna instalacją elektryczną
- budowa powietrznych pomp ciepła wraz z instalacją c.o i niezbędną instalacją elektryczną - - wykonanie systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (wodna pompa cieplna)
- wykonanie powietrznej pompy ciepła (system grzewczy) i wymiana instalacji c.o.
- wykonanie niezbędnej instalacji elektrycznej dla systemu wentylacji i pompy ciepła
- wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej.
- wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu szkoły wraz z odtworzeniem instalacji odgromowej na dachu.
Realizacja całego projektu pozwoli na ograniczenie emisji CO2 oraz pyłów PM10, co przy tak dużych budynkach wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w powiecie cieszyńskim.
Planowany okres realizacji: 2017-2021 rok
Planowany budżet projektu: 13 320 368,80 zł
Szacowane wnioskowane dofinansowanie: 10 630 661,50 zł
Szczegółowe informacje dotyczące zakresu działań przewidzianych w ramach projektu znajdują się w projektach budowlanych oraz audytach energetycznych, z którymi można się zapoznać po wcześniejszym umówieniu w: Wydziale Inwestycji (pokój 214) / Wydziale Rozwoju i Funduszy Europejskich (pokój 302) Starostwa Powiatowego w Cieszynie, przy ul. Bobreckiej 29.
Sposób zgłaszania uwag i propozycji oraz termin ich zgłaszania:
Uwagi i propozycje można zgłaszać na adres: wr@powiat.cieszyn.p lub pisemnie w Kancelarii Ogólnej, adresując na Wydział Rozwoju i Funduszy Europejskich w terminie: 9 - 23 stycznia 2017 r.
08.12.2014