Miliony na edukację w Powiecie Cieszyńskim
Duże pieniądze każdego roku z ogólnej puli środków, którymi dysponuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie, trafiają na edukację. Najlepszym na to dowodem są kolejne przeprowadzane inwestycje oraz realizowane projekty. Cześć z nich jest kontynuowana.
Dobrym przykładem może być projekt „Staże uczniowskie w powiecie cieszyńskim”, który został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Potrwa do 30 września 2025 roku i będzie kosztował łącznie 1,636 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 1,391 mln (85 procent), z budżetu państwa 81 823 zł, przy wkładzie własnym Powiatu Cieszyńskiego wynoszącym 163 647 złotych. Stażami zostało objętych 355 uczniów z ośmiu szkół prowadzących kształcenie zawodowe w zawodach ważnych dla lokalnego i regionalnego rynku pracy.
– To doskonała zachęta do podnoszenia kwalifikacji przez młode osoby. Po przepracowaniu 150 godzin każdy uczestnik projektu otrzymuje około 3500 złotych na rękę. W „Stażach uczniowskich w powiecie cieszyńskim” można brać udział tylko jeden raz – informują pracownicy Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Cieszynie.
Co ważne, jest szansa, że ten cieszący się dużą popularnością wśród młodych projekt będzie kontynuowany w nowym projekcie pn. „Kształcenie zawodowe w powiecie cieszyńskim – staże i doposażenie szkół”, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Jego celem jest wzrost zdolności do zatrudnienia 300 osób (104 uczennic i 196 uczniów) z ośmiu szkół prowadzących kształcenie zawodowe w zawodach ważnych dla lokalnego i regionalnego rynku pracy poprzez udział w stażach uczniowskich w rzeczywistym środowisku pracy, w tym ok. 30 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Obejmuje on także doposażenie dwóch szkół w dostęp do platformy do nauki programowania i sprzęt specjalistyczny. Całkowita jego wartość to 2,074 mln (dofinansowanie z UE i budżetu państwa stanowi 90 procent).
Na razie wniosek jest oceniany. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolejna jego odsłona ruszy we wrześniu 2025 roku i z oferty skorzysta kolejnych 300 uczniów z placówek z całego regionu, dla których organem prowadzącym jest Powiat Cieszyński.
Inwestuje się jednak nie tylko w wiedzę i kwalifikacje uczniów, ale także w infrastrukturę szkolną. Do marca przyszłego roku potrwa projekt „Edukacja zawodowa w powiecie cieszyńskim”, w ramach Priorytetu X Fundusze Europejskie na transformację: Działanie FESL.10.23 Edukacja zawodowa w procesie sprawiedliwej transformacji regionu w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji). Obejmuje szkolenie zawodowe uczniów (w sumie chodzi o 636 osoby) oraz wyposażenie pracowni zawodowych w ośmiu szkołach, w nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym w monitory interaktywne.
Jest więcej niż pewne, że w najbliższym czasie trzy szkoły z Powiatu Cieszyńskiego zmienią nieco swoje oblicze. Chodzi o Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle (w starej kotłowni zostanie stworzona pracownia ekonomiczno-informatyczna), Zespół Szkół Technicznych w Ustroniu (doposażenie istniejących pracowni w budynku przy ulicy 3 Maja) oraz Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu (na parterze powstaną praktycznie od podstaw dwie pracownie gastronomiczne oraz mechaniczna wraz z zapleczem, między innymi łazienkami i szatniami). Dodajmy, że wszystkie pracownie zostaną dostosowane do osób niepełnosprawnych. A prace mają być prowadzone w ramach projektu „Podniesienie jakości kształcenia w powiecie cieszyńskim poprzez inwestycje w infrastrukturę edukacyjną – etap I”. Całość ma pochłonąć 2,338 mln złotych, przy dofinasowaniu z Unii Europejskiej na poziomie 85 procent.
Z większych inwestycji, które zaplanowano na najbliższy rok, warto wymienić między innymi termomodernizację Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu (planowane są prace termomodernizacyjne wraz z wymianą źródła ciepła na odnawialne źródło energii w postaci gruntowej pompy ciepła) czy budowę Orlika przy Zespole Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie.
Wszystko wskazuje na to, że mający siedzibę w Międzyświeciu Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych przejdzie w tym roku termomodernizację.
Fot. Starostwo Powiatowe w Cieszynie
Więcej aktualności
Dacia do codziennych zadań
Wakacje składkowe – ZUS wysyła informacje i decyzje do przedsiębiorców
Badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych – styczeń 2025
Uwaga! Intensywne opady śniegu!
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO