Brenna
Gmina Brenna stanowi „piękny kryształ górski” Beskidu Śląskiego. Jej walory to świeże powietrze, ścieżki górskie dla piechurów, trasy rowerowe, płynąca przez wieś rzeka, trawiaste plaże, zabytki architektury drewnianej i góralski folklor. Unikatowa w skali regionu jest Chlebowa Chata w Górkach, gdzie można upiec tradycyjny chleb, zrobić wiejski biały ser, upiec breńskie podpłomyki.
Chybie
Gmina Chybie położona jest na skraju powiatu cieszyńskiego w zakolu górnej Wisły. Przez gminę przebiega szlak rowerowy „Regiotur” oraz Szlak Dziedzictwa Kulturalno-Przyrodniczego „Greenways”. Ostatnio wypiękniało centrum, gdzie można zrelaksować się przy fontannie.
Cieszyn
Jak głosi legenda, założony został w 810 roku. Łatwo policzyć, że w 2010 roku nadolziański gród, świętował swoje 1200-lecie. Po zniesieniu kontroli granicznej (grudzień 2007 roku), obecnie bez najmniejszych przeszkód można przejść do Czeskiego Cieszyna, korzystając z położonych w centrum miasta mostów Przyjaźni i Wolności. Stolica powiatu cieszyńskiego jest najbogatsza w zabytki. Odnajdziemy tu budowle romańskie (Rotunda św. Mikołaja), bogato zdobione mieszczańskie kamienice, podcienie.
Dębowiec
Gmina Dębowiec leży w zachodniej części Pogórza Cieszyńskiego, w trójkącie miast Cieszyn - Skoczów – Strumień. To gmina typowo wiejska o łącznej powierzchni 4248 ha. We wsi Simoradz w kościele św. Jakuba jest barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku oraz barokowe organy z XVIII wieku. Nadto w Simoradzu jest gorzelnia z pierwszej połowy XIX wieku. Do zabytkowych obiektów należą trzy budynki szkolne.
Goleszów
Gmina Goleszów położona jest na terenie urokliwego krajobrazowo Pogórza Cieszyńskiego. Jest to gmina wiejska o powierzchni około 66 km kw. Gęstość zaludnienia jest tu duża, bo wynosi około 180 osób/km kw., czyli znacznie więcej, niż przeciętna w Polsce. Gmina graniczy od południa z Czechami na odcinku o długości 19 km. Warta uwaga jest Izba Regionalna w Cisownicy oraz zabytkowe kościoły w Goleszowie, Puńcowie i Lesznej Górnej.
Hażlach
Gmina Hażlach ulokowała się w lekko pagórkowatym terenie, pośród malowniczych pól, lasów i stawów doliny Olzy i jej licznych dopływów, które dodatkowo urozmaicają krajobraz. Z większości pagórków roztacza się widok na góry Beskidu Śląskiego. Na odcinku 3,5 km graniczy z Czechami i przylega do północnych dzielnic Cieszyna. Obszar gminy wynosi 4902 ha. Jako ciekawostkę można wskazać 20-kilometrową Tandemową Trasę Rowerową dla Osób Niewidomych i Niedowidzących.
Istebna
Gmina Istebna. W skład gminy wchodzą wsie Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Trójwieś otaczają szczyty Beskidu Śląskiego, z których rozciągają się wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry i Małą Fatrę. Te wyjątkowe walory krajobrazowe oraz bogata i żywa kultura, plasują gminę pośród najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Bogata jest baza wypoczynkowa. Rekordy powodzenia biją górskie trasy rowerowe. W Jaworzynce schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji, w miejscu zwanym Trójstykiem. O słynnych koronkach koniakowskich słyszeli chyba wszyscy.
Skoczów
„Pierwsze miasto nad Wisłą od jej źródeł” – jak można przeczytać w „Dziejach Polski” Jana Długosza. Jest „bramą wjazdową” w Beskid Śląski. Przez Skoczów prowadzą dwie główne drogi DK–81 (Katowice – Wisła) i ekspresowa S–1 Cieszyn – Bielsko-Biała. Godne uwagi są tutejsze kościoły, urokliwy rynek, popularne Wzgórze Kaplicówka z żelaznym krzyżem upamiętniającym pielgrzymkę papieża Jana Pawła II. We wsi Ochaby znajduje się znany w Polsce ośrodek jeździecki wraz ze Stadniną Koni.
Strumień
Strumień zajmuje najwyższe zachodnie piętro Kotliny Oświęcimskiej, aż po spłaszczoną przewiązkę wododziału pomiędzy zlewiskiem rzek Wisły i Odry. Z drugiej strony okolice Strumienia w dolinie Wisły osiągają najniższy punkt Ziemi Cieszyńskiej - 252 m.n.p.m. Koniecznie trzeba zobaczyć ratusz przy rynku, wzniesiony został około 1628 roku, najstarszy zachowany magistrat w woj. śląskim. Uwagę przyciągają malownicze kamieniczki wokół rynku oraz barokowy kościół rzymsko-katolicki wybudowany w 1790 roku.
Ustroń
Początki tej miejscowości sięgają 1305 roku. Obecnie jest to miasto uzdrowiskowo-wczasowe, otoczone grzbietami górskimi Czantorii i Równicy, wyróżniające się specyficznym mikroklimatem. Do ciekawostek należy źródło „Karola, dawny zakład kąpieli borowinowych i hotele kuracyjne. W kraju i za granicą Ustroń słynie z dzielnicy uzdrowiskowej Zawodzie. Turyści chwalą sobie trasy spacerowe. Magnesem dla gości jest kolej linowa na Czantorię i Leśny Park Niespodzianek. Ciekawą ofertę ma Muzeum Ustrońskie.
Wisła
Zwana „perłą Beskidów” to miasto leżące u źródeł „królowej polskich rzek”, ze szczytem Barania Góra (1220 m n.p.m.), spod którego toczy swe wody do Morza Bałtyckiego rzeka Wisła. Tradycje letniskowe mają tu ponad 100-letnia tradycję. Już w XIX wieku tłumnie ściągali tu warszawiacy, korzystając z kolei żelaznej. Wiślanie szczycą się Zameczkiem Prezydenckim w Czarnem, skocznią narciarską im. Adama Małysza w Malince, Muzeum Beskidzkim w Centrum. Miasto ma najbogatszą w regionie bazę noclegową i kusi wieloma atrakcjami turystycznymi przez okrągły rok.
Zebrzydowice
Gmina Zebrzydowice położona jest na ważnym szlaku komunikacyjnym: posiada spory węzeł kolejowy, skąd odjeżdżają międzynarodowe pociągi na południe Europy. Walorem gminy jest malowniczy, pagórkowaty krajobraz z dużą ilością lasów i stawów. We wsi Kaczyce warto zobaczyć drewniany kościół z 1620 roku. W Kończycach Małych znajduje się największa atrakcja turystyczna gminy - renesansowy pałac z XVI wieku. W sąsiedztwie pałacu stoi barokowy kościół. W Zebrzydowicach też można zwiedzić XVI-wieczny zamek i kościół.
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO