Aktualności

wróć
Dwójka małych dzieci bawi się na jasnej podłodze w przytulnym pokoju. Dziewczynka w czerwonej sukience z różową spinką oraz chłopiec w jasnej bluzce i zielonych szelkach układają drewniane zabawki w kształcie drzew i dinozaurów. W tle widoczne są łóżko z jasnym kocem oraz kosz z drewnianymi zabawkami, co nadaje scenie ciepły i domowy charakter.

ZUS. Wnioski 800 plus na nowy okres świadczeniowy od 1 lutego

31.01.2025

Od 1 lutego można składać elektroniczne wnioski o świadczenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Jeżeli rodzic czy opiekun złoży prawidłowy wniosek w terminie między 1 lutym a 30 kwietnia 2025 r. to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2025 r.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy (1.06.2025 – 31.05.2026) składamy tylko elektronicznie i można to zrobić już od soboty,1 lutego. - Rodzice mają kilka kanałów składania elektronicznych wniosków. Mogą to zrobić za pomocą aplikacji mZUS, profilu PUE/eZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 800+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to bezproblemowo może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. Jeśli zaszły jakieś zmiany, to w razie potrzeby klient może edytować dane także w aplikacji.

Wypłata świadczenia zależy od terminu złożenia wniosku

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. można złożyć od 1 lutego 2025 r. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia. – Najlepiej, jeśli rodzic lub opiekun złoży wypełniony prawidłowo wniosek do 30 kwietnia 2025 r., to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2025 r. To oznacza, że będzie zachowana ciągłość wypłaty świadczenia 800+, bo rodzic czy opiekun już w czerwcu otrzyma wypłatę pierwszego świadczenia za nowy okres świadczeniowy – wyjaśnia rzeczniczka.

Natomiast, jeśli ktoś złoży wniosek w maju 2025 r. – to prawo do świadczenia nabędzie od 1 czerwca br., ale wypłata świadczenia nastąpi dopiero w lipcu i wraz z lipcowym 800 plus otrzyma też kwotę za czerwiec, jednak jeden miesiąc będzie musiał poczekać na przelew z ZUS. Jeśli wniosek o 800 plus zostanie złożony w czerwcu br. to prawo do 800 plus, będzie od 1 czerwca br., ale uwaga pieniądze mogą wpłynąć na konto dopiero w sierpniu wraz z kwotą świadczenia za czerwiec i lipiec, a to oznacza, że w czerwcu i lipcu nie będzie przelewów, choć faktycznie kwota zostanie później nadpłacona.

Gdy wniosek zostanie złożony po 30 czerwca

Jeśli wniosek o 800 plus zostanie złożony po 30 czerwca, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożony będzie wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka, czy m.in. objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka, faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej albo w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka.

Jeśli rodzic złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, to otrzyma świadczenie od dnia urodzenia dziecka.

Korespondencja na PUE/eZUS

Pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

800 plus w ubiegłym roku

W 2024 r. rodzice złożyli 5 mln 193 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze. Dotyczyło to 7 mln 918 tys. dzieci. Rok wcześniej było to 5 mln 271 tys. wniosków, co objęło 8 mln 136 tys. dzieci.

W województwie śląskim w ubiegłym roku złożono ponad 569 tys. wniosków na prawie 786 tys. dzieci, kwota wypłaconych świadczeń w ubiegłym roku to ponad 7,2 mld zł w woj. śląskim.

mówi Beata Kopczyńska

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Podgląd kolejki w Wydziale Komunikacji Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel - strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy