Zdjęcie przedstawia budynek Spichlerza Dworskiego w trakcie remontu, z widocznym rusztowaniem przy elewacji. Dach pokryty jest ciemnymi dachówkami, a na fasadzie można dostrzec zamontowane okna dachowe. Na rusztowaniu pracują robotnicy, co pokazuje, że trwają prace wykończeniowe. Na tle widać jasne, czyste niebo.

Wielkie zmiany u Kossaków

10.10.2024

Centrum Edukacyjno-Kulturalne „U Kossaków” w Górkach Wielkich rośnie w oczach. Obiekt, który powstaje na bazie wiekowego spichlerza, ma już nowy dach oraz elewację. Chociaż do zakończenia inwestycji zostało sporo czasu, oficjalny termin to koniec czerwca 2025 roku, to na dziś stan realizacji prac wydaje się mocno zaawansowany. Inwestorem jest Powiat Cieszyński.

Zastaliśmy obiekt mocno zniszczony. Prace rozpoczęły się od uprzątnięcia dawnego spichlerza oraz terenu wokół niego. Dopiero potem mogliśmy przystąpić do właściwych robót budowlanych. Podbiliśmy fundamenty, stropy wymieniliśmy na nowe, od podstaw wybudowaliśmy klatkę schodową oraz szyb na windę. Konieczna była także wymiana więźby oraz pokrycia dachu – wyjaśnił Marek Kołodziejczyk, kierownik robót.

Na budowie codziennie pracuje wielu fachowców, a efekty ich pracy widać gołym okiem. Plac budowy odwiedza często starosta cieszyński – Janina Żagan, która z zadowoleniem obserwuje postęp robót.

Pod koniec miesiąca powinniśmy się uporać ze stolarką i wtedy cały obiekt będzie można zamknąć. Mamy nadzieję, że do tego czasu uda się zamknąć problem z gazem. Wtedy będziemy mogli zacząć grzać w środku, żeby przystąpić do „wykończeniówki”. Przed nami jeszcze sporo pracy, bo same tylko płytki trzeba będzie ułożyć na powierzchni około 1400 metrów kwadratowych, do tego dochodzi malowanie oraz inne drobne roboty – dodał Kołodziejczyk. Dodajmy, że wszystkie prace odbywają się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Adaptacja starego, dworskiego spichlerza przy ruinach Dworu Kossaków w Górkach Wielkich pochłonie łącznie ok. 12 mln złotych, a pieniądze w dużej mierze pochodzą z programu Polski Ład. W obiekcie nowej instytucji kultury powstaną między innymi dwie sale konferencyjne, pracownia oraz kawiarnia. Ma zostać także odtworzona stara gorzelnia. Wszystkie te prace nie byłyby możliwe, gdyby nie przekazanie w formie darowizny przez rodzinę pisarki i Fundację Zofii Kossak dużego parku, muzeum pisarki tzw. domku ogrodnika, ruin dworu oraz ponad 300-letniego spichlerza Powiatowi Cieszyńskiemu, co miało miejsce w lipcu 2022 roku. Wcześniej Fundacja bezskutecznie próbowała znaleźć inwestora na własną rękę, a ostatnim wydarzeniem odbywającym się w spichlerzu były wystawienia sztuk oraz aukcje obrazów i rzeźb.

Starosta Janina Żagan, która miała okazję poznać osobiście Zofię Kossak, jej dom rodzinny znajdował się bowiem w pobliżu góreckiego dworu, przekonuje, że twórczość autorki takich utworów, jak „Gość oczekiwany”, „Krzyżowcy”, „Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917-1919” czy „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” można spróbować odczytać na nowo, a będzie to możliwe między innymi dzięki nowej placówce powstającej na kulturalnej mapie Powiatu Cieszyńskiego.

Zdjęcia: Archiwum Powiatu Cieszyńskiego, MZ-PROJEKT Kinga Siry

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe