W cieszyńskim Szpitalu obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W miniony piątek, 11 października 2019 r. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyła się konferencja związana z tematem zapobiegania samobójstwom, który nawiązuje do hasła tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie to ma na celu promocję zdrowia psychicznego i profilaktykę zaburzeń psychicznych i jest organizowane od 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, WFMH). WFMH chce tym samym zwrócić szczególną uwagę na kwestię dbania o zdrowie psychiczne, przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, potrzebę zmian w regulacjach prawnych i w opiece medycznej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi i szeroko rozumianą promocję zdrowia psychicznego.
Podczas konferencji licznie zgromadzeni uczestnicy mogli wysłuchać wykładu „Czy da się żyć” lek. Andrzeja Kłody, Pełnomocnika Dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Specjalista omówił problemy, które dotykają współczesnego człowieka i które w efekcie mogą prowadzić do próby samobójczej. Wskazał kraje, gdzie jest największa liczba samobójstw i gorąco zachęcał do zmiany sposobu podejścia do codziennych problemów, bowiem od tego zależy powodzenie i szczęście w życiu. Druga prelekcja dotyczyła pracy policji, która również odgrywa dużą rolę w udaremnianiu prób samobójczych. Asp. Szt. Tomasz Pszczółka, policjant profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie przedstawił policyjne statystyki i zwrócił szczególną uwagę na problem młodych ludzi, którzy coraz częściej próbują targnąć się na swoje życie, bowiem żyjąc we współczesnym świecie nastawionym na sukces, nie są przygotowani na porażki i nie potrafią sobie z nimi radzić. Wśród młodzieży duży problem stanowi dziś cyberprzemoc i dostęp do wszelkiego rodzaju używek i środków odurzających. Obecnie samobójstwa są drugim powodem śmierci młodych osób pomiędzy 15. a 29. rokiem życia na całym świecie, a Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Statystyki wskazują, że od 10 do 20% nastolatków cierpi na szeroko pojęte zaburzenia psychiczne. Często próby samobójcze osób nieletnich są dramatyczną formą wołania o pomoc, na którą dziś trzeba zwrócić szczególną uwagę.
W części artystycznej wystąpili podopieczni Dziennego Ośrodka Wsparcia w Cieszynie prowadzonego przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia „Więź”. W pantomimie „Déjà vu” wystąpili wspólnie ze swoimi terapeutami z ośrodka. Całość przygotowała Aleksandra Grzyb, terapeutka z Centrum Zdrowia Psychicznego. Zaprezentowana pantomima z ciekawie dobranym podkładem muzycznym miała ukazywać nasze życie, gdzie do czegoś dążymy, budujemy różne relacje, potem je burzymy i na zgliszczach zaczynamy budować od nowa, przeżywając tytułowe déjà vu.
Konferencji towarzyszył kiermasz rękodzieła. Swoje prace wykonane podczas terapii zajęciowych prezentowali pacjenci Oddziałów Psychiatrycznych CZP Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz podoopieczni Dziennego Ośrodka Wsparcia w Cieszynie prowadzonego przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia „Więź”.
Więcej aktualności
ZUS: Niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
Świąteczna atmosfera w Międzyświeciu – uroczyste spotkanie Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych
Komunikat Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego
Rozstrzygnięcie otwartych konkursów ofert z zakresu pomocy społecznej
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO