Na zdjęciu widać grupę uczniów siedzących w sali, którzy uczestniczą w spotkaniu z okazji Światowego Dnia Turystyki. Na środku, przed grupą, stoi prelegent w garniturze, który przemawia do zebranych. W tle widać ekran projekcyjny i tablicę informacyjną z napisem "Światowy Dzień Turystyki". Sala jest jasna, z dużymi oknami i regałami z książkami, co nadaje miejscu atmosferę nauki i skupienia.

Światowy Dzień Turystyki w ZSGH w Wiśle

11.10.2024

W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Wł. Reymonta w Wiśle, placówce kształcącej przyszłych techników organizacji turystyki oraz specjalistów w zawodach powiązanych z tą branżą, 27 września odbyło się wyjątkowe wydarzenie – obchody Światowego Dnia Turystyki.

Świętowanie rozpoczęło się wykładem Jana Korsaka – autorytetu w dziedzinie turystyki, wieloletniego przewodniczącego Polskiej Organizacji Turystycznej. Pan Korsak jako pasjonat podróży i praktyk w tej dynamicznie rozwijającej się branży, podsumował aktualną sytuację w turystyce. W swoim wystąpieniu omówił gospodarcze i polityczne wyzwania oraz przypomniał, że "klient kupuje obietnicę", którą zawodowcy muszą spełnić.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z Tadeuszem Papierzyńskim, pasjonatem podróży, który podzielił się wspomnieniami z wypraw na szczyty Ama Dablam (6812 m n.p.m.) i Awicenny (7134 m n.p.m.). Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o trudach i pięknie zdobywania gór. Jak stwierdził nasz gość: „W górach można stracić życie, na nizinach je przegapić”.

Różnorodne oblicza turystyki w szkolnej przestrzeni

W ramach obchodów uczniowie mieli okazję odwiedzić pierwsze biuro podróży założone w 1841 roku przez Thomasa Cooka, który zrewolucjonizował podróżowanie. Biurem zarządzały uczennice klasy 2T, z dużym zaangażowaniem prezentując historię turystyki.

Jedno piętro wyżej uczniowie przenieśli się w przestrzeń kosmiczną. Zainspirowani wrześniowym wyczynem Jareda Isaacmana, który odbył pierwszy turystyczny spacer kosmiczny, uczniowie stworzyli namiastkę tej niezwykłej wyprawy.

Obchody urozmaicił konkurs fotograficzny „Wspomnienie minionego lata”, w którym udział wzięło blisko 20 zdjęć. Dwie fotografie zdobyły wyróżnienia: Nikola z klasy 2H uwieczniła Sveti Petar na Moru w Chorwacji, natomiast Maja z klasy 3T podzieliła się wspomnieniem ze Słowacji (Lesnicke Sedlo).

Uczniowie klasy 1T zadbali o kulinarną stronę wydarzenia, serwując pyszne łakocie, a także zorganizowali emocjonującą "Turystyczną Familiadę" dla innych klas.

Podziękowania dla partnerów

Serdeczne podziękowania kierujemy do instytucji, które współpracują z naszą szkołą, a które wsparły nas podczas organizacji tego wyjątkowego dnia:

• Sanatorium Równica w Ustroniu — American Heart of Poland,
  • Biuro Turystyczne Watra,
  • Biuro Mea Travel,
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz partnerów udało się zorganizować inspirujące i pełne wrażeń obchody Światowego Dnia Turystyki, które na długo zapadną w pamięci uczestników.

Wioleta Szarzec – nauczyciel przedmiotów zawodowych

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe