„SpokojNIE i bezpieczNIE” – społeczna kampania dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie realizuje kampanię profilaktyczną o nazwie „SpokojNIE i bezpieczNIE” na zlecenie Powiatu Cieszyńskiego, w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie".
Cel kampanii? - To diagnoza środowisk zagrożonych przemocą w rodzinie, a także podniesienie świadomości społecznej na temat tego zjawiska., wyjaśnia Agnieszka Baszczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie.
Działania? - W ramach kampanii specjaliści pracujący w obszarze przeciwdziałania przemocy podejmowali lub podejmują nadal następujące działania: badanie środowisk zagrożonych przemocą, wykłady i warsztaty w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego, stworzenie i rozdysponowanie materiałów informacyjnych, spotkania dla osób doznających przemocy w rodzinie, szkolenie dla specjalistów czy konferencja interdyscyplinarna, dodaje Baszczyńska.
- Wszystkie te działania mają na celu ukazanie skali problemu jakim jest przemoc w rodzinie, a także wskazanie możliwych działań w kierunku skutecznej pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują. Środowisko rodzinne, w którym zaistniała przemoc dąży głównie do ukrycia problemu. Poczucie bezradności i wstydu często skutecznie blokuje chęć szukania pomocy, przez co trudno jest określić dokładną skalę zjawiska przemocy. Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto widzi sygnały wskazujące na cierpienie innych potrafił te sygnały rozpoznać i zareagować tak, aby móc skutecznie wesprzeć osoby w kryzysie. Należy pamiętać, że przemoc w rodzinie dotyka nie tylko tych, którzy bezpośrednio jej doznają. Dzieci będące świadkami przemocy przeżywają wiele negatywnych uczuć, takich jak: brak poczucia bezpieczeństwa, lęk, wstyd, poczucie winy, kończy dyrektor PCPR.
Obecna sytuacja związana z izolacją społeczną, brakiem osobistych kontaktów z rówieśnikami czy brakiem możliwości wyjścia ze środowiska zagrażającego bezpieczeństwu dziecka, dodatkowo przyczyniają się do wzrostu poczucia bezradności. Dlatego tak ważna jest świadomość i reagowanie na każdy sygnał świadczący o doznawaniu przemocy przez osoby z naszego otoczenia.
Więcej aktualności
Dacia do codziennych zadań
Wakacje składkowe – ZUS wysyła informacje i decyzje do przedsiębiorców
Badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych – styczeń 2025
Uwaga! Intensywne opady śniegu!
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO