Pomoc psychologiczna w Skoczowie
Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił nowy Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w Skoczowie przy ul. Krzywej 4. Powstanie jednostki jest kolejnym krokiem rozwoju pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego, do którego cieszyńska placówka przystapiła 1 września 2018 r. Do punktu mogą zgłaszać się osoby, które chcą uzyskać fachową informację, dotyczącą leczenia lub potrzebują porady psychologicznej, ustalenia ewentualnego leczenia psychiatrycznego. Punkt będzie działał w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 18.00. Można również kontaktować się telefonicznie pod nr tel. 570 860 477.
W spotkaniu uczestniczyli Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Janina Żagan, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, lek. Andrzej Kłoda, Pełnomocnik Dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego.
Co kryje się za CZP?
1 września Szpital Śląski w Cieszynie, jako jeden z 28 ośrodków w Polsce wszedł do pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Program skierowany jest do osób pełnoletnich obejmujący cały powiat cieszyński.
Co się zmieniło dla pacjenta?
Wszystkie formy leczenia i opieki nad pacjentem zostały zintegrowane. Kolejną zmianą jest powstanie Zespołu Leczenia Środowiskowego, zajmującego się leczeniem w warunkach domowych ale w ściśle określonych zaburzeniach psychicznych. Oferowana przez zespół forma leczenia jest skierowana do osób, które nie są w stanie skorzystać z opieki ambulatoryjnej a wcześniej jedyną formą leczenia była hospitalizacja w zamkniętym oddziale lub co gorsza brak opieki i w konsekwencji brak perspektyw na lepsze funkcjonowanie.
Gdzie szukać pomocy?
Szukając pomocy warto zgłosić się osobiście lub zadzwonić do Punktu Zgłoszeniowo-Koorydynującego, pod numer 338549200 wew. 550 gdzie można zasięgnąć porady oraz uzyskać fachową i kompleksową informację. Nasz punkt działa w Poradni Zdrowia Psychicznego, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00, oprócz dni ustawowo wolnych od pracy.
Można także przyjść „z ulicy”, nie trzeba skierowania!
Pomoc udzielana jest przez psychologów i pielęgniarkę psychiatryczną. Jej zakres zależy przede wszystkim od stanu psychicznego osoby zgłaszającej się. Czasem kończy się na jednorazowym spotkaniu, rozmowie czy wsparciu. Niekiedy wymagana jest konsultacja psychiatryczna co wiąże się z ustaleniem terminu wizyty u lekarza.
Co zrobić kiedy stan psychiczny osoby potrzebującej pomocy nie pozwala na dotarcie do poradni?
Wtedy, po ocenie typu schorzenia psychicznego i zasadności interwencji przez pracownika punktu, wizyta może odbyć się w miejscu zamieszkania.
Zespół Leczenia Środowiskowego składa się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, terapeutów środowiskowych oraz asystentów zdrowienia działających w terenie. Przy pierwszej wizycie dla każdego pacjenta ustala się w formie planu indywidualną opiekę terapeutyczną. To w nim ustala się zakres oraz czas działań. Praca zespołu, poprzez szeroki wachlarz oddziaływań, ma na celu jak najszybszy powrót pacjenta do zdrowia w miejscu zamieszkania bez konieczności hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. Często nie jest to tylko praca z pacjentem, ale jest to też praca z rodziną.
Jak widać Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zapewnia opiekę i leczenie we wszystkich formach, to jest: opiekę ambulatoryjną, domowo-środowiskową, oddziału dziennego oraz oddziału całodobowego, gdzie wykwalifikowana kadra leczy według nowoczesnych standardów leczenia.
Więcej aktualności
Dacia do codziennych zadań
Wakacje składkowe – ZUS wysyła informacje i decyzje do przedsiębiorców
Badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych – styczeń 2025
Uwaga! Intensywne opady śniegu!
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO