Oddano hołd zamordowanym Polakom w karwińskim lesie
W środę, 18 września 2019 r. w Karwinie odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca tragiczną śmierć polskich ofiar cywilnych, którzy zginęli z rąk niemieckich nazistów.
18 września 1939 r. w lesie koło Kopalni „Barbara” w Karwinie-Kopalniach zastrzelono 12 mieszkańców z Suchej Średniej, Stonawy, Orłowej i Łąk nad Olzą.
Uroczystość zorganizowała Sekcja Historii Regionu ZG PZKO oraz MK PZKO we Frysztacie, Raju, Darkowie, Suchej Górnej, Hawierzowa - Suchej, Stonawy, Orłowej-Poręby i Orłowej–Lutyni przy współudziale Miasta Statutowego Karwiny pod honorowym patronatem pani Izabeli Wołłejko-Chwastowicz Konsul Generalny, Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.
Starostwo Powiatowe w Cieszynie reprezentował Marcin Ślęk, Członek Zarządu.
Obecne były również poczty sztandarowe z cieszyńskich szkół powiatowych im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie (klasa mundurowa pod opieką chorążego Ireneusza Wiewióry), z Zespołu Szkół Budowlanych im. Gen. Stefana Grota-Roweckiego oraz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.
Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
- Dziękuję, że przybyliście na dzisiejszą uroczystość upamiętniającą cywilne ofiary II Wojny Światowej. Dziękuję panu Stanisławowi Gawlikowi przewodniczącemu Sekcji Historii Regionu ZG PZKO za tę wspaniałą inicjatywę uczczenia tragicznej śmierci 12 polskich działaczy i patriotów. Stoimy w miejscu pierwszego zbiorowego mordu Niemców hitlerowskich dokonanych na Polakach na Zaolziu podczas II Wojny Światowej, zaraz na początku okupacji. Wszyscy aktywnie udzielali się w różnych polskich organizacjach społecznych, dlatego też zostali rozstrzelani i wyeliminowani jako pierwsi, aby osłabić opór i zastraszyć resztę polskich mieszkańców Zaolzia, mówiła Izabela Wołłejko-Chwastowicz Konsul Generalny, Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.
Słowa duchowej modlitwy przekazał ksiądz senior Dariusz Kożusznik ze Śląskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z Suchej Górnej. - Trzeba nam pamiętać o naszych korzeniach poznaczonych krwią ofiar naszych przodków, nie po to, by poić się goryczą i podsycać nienawiść, ale po to, by kolejne pokolenia mogły sobie uświadamiać, jak cenna i droga jest ich tożsamość, nasza tożsamość, skąd pochodzimy i kim jesteśmy. Byśmy mogli doceniać wszelkie dobra, których dziś mamy pod dostatkiem, na czele z pokojem. I pamiętać, jak to wszystko jest kruche, włącznie z życiem ludzkim. Trzeba o dobro dbać, dążyć do niego, pielęgnować, by ciemność nie zwyciężała.
W trakcie obchodów rocznicowych Władysław Kristel odczytał Apel Poległych. – Spotykamy się w tym miejscu, by przypomnieć tamten tragiczny dzień sprzed osiemdziesięciu lat. Parę dni po wybuchu najstraszliwszej wojny ubiegłego wieku, by oddać hołd tym, którzy zginęli od kól niemieckich nazistów, tym, którzy oddali życie za wolność.
Przewodniczący Sekcji Historii Regionu ZG PZKO w Republice Czeskiej Stanisław Gawlik podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości. - W imieniu organizatorów tej uroczystości wspomnieniowej 80 rocznicy bestialskiego mordu 12 Polaków przez nazistów niemieckich tutaj w tym lesie za kopalnią Barbara w Karwinie pragnę Wam wszystkim podziękować za udział, a zwłaszcza członkom rodzin zastrzelonych (…) oraz Starostwu Powiatowemu w Cieszynie, a zwłaszcza panu Staroście Cieszyńskiemu Mieczysławowi Szczurkowi oraz Przewodniczącemu Rady Powiatu Cieszyńskiego panu Stanisławowi Kubiciusowi za przychylne ustosunkowanie się do prośby o zapewnienie delegacji szkół, oraz pocztów sztandarowych organizacji społecznych i zapewnienie im transportu.
Pod koniec uroczystości chóry uroczyście odśpiewały Rotę oraz pieśń „Ojcowski Dom”.
Więcej aktualności
ZUS: Niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
Świąteczna atmosfera w Międzyświeciu – uroczyste spotkanie Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych
Komunikat Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego
Rozstrzygnięcie otwartych konkursów ofert z zakresu pomocy społecznej
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO