Aktualności

wróć
Otwarcie nowej pracowni tomografii komputerowej

Najnowszej generacji tomograf komputerowy w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Otwarcie nowej pracowni tomografii komputerowej

22.08.2023

Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił nową, specjalistyczną pracownię tomografii komputerowej, wyposażoną w nowoczesny tomograf wykorzystujący w pracy sztuczną inteligencję. Inwestycja o wartości blisko 3,4 mln zł zrealizowana dzięki staraniom placówki i wsparciu finansowemu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz Powiatu Cieszyńskiego. Wysokiej jakości sprzęt pozwoli na szybsze i dokładniejsze badania ze zmniejszoną dawką promieniowa, co wpłynie na bezpieczeństwo oraz komfort Pacjentów. To kolejna po modernizacji SOR,  budowie lądowiska dla helikopterów ratunkowych, otwarciu kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc, nowej siedziby CZP czy rozbudowie instalacji tlenowej – inwestycja cieszyńskiej placówki.

Zakup nowoczesnego tomografu komputerowego wraz z wyposażeniem oraz niezbędną adaptacją pomieszczeń zostały sfinansowane ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, w ramach projektu „Poprawa jakości usług przez doposażenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie w sprzed medyczny” oraz dzięki dofinansowaniu wkładu własnego przez Powiat Cieszyński. Celem projektu jest podniesienie jakości świadczonych usług medycznych w ZZOZ w Cieszynie, przez zakup nowych i wymianę wyeksploatowanych urządzeń medycznych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania szpitala.

- Całkowita wartość tej zrealizowanej inwestycji to 3 miliony 395 tysięcy. 85% tej kwoty jest sfinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, natomiast 15%, wkład własny to środki pozyskane z powiatu cieszyńskiego, naszego organu tworzącego. Serdeczne podziękowania dla Władz Województwa oraz Starostwa za nieocenione wsparcie, które umożliwiło zrealizowanie tej kluczowej inwestycji. Wszystkie inwestycje, które realizujemy w Szpitalu śląskim w Cieszynie w ramach takiego długofalowego planu, służą podniesieniu jakości świadczeń medycznych oraz poprawie ich dostępności dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego.

- Dzięki zwiększeniu dostępu do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych choroby i stany zdrowotne pacjentów będą mogły być szybciej i dokładniej zdiagnozowane. W rezultacie wartość tej inwestycji wyrażona w liczbie istnień ludzkich stanowi symboliczny wyraz tego, jak głęboko angażuje się szpital i władze lokalne w poprawę opieki zdrowotnej i dobrostanu społeczności. To zdecydowanie krok w stronę budowania zdrowszego i bardziej opiekuńczego środowiska, w którym pacjenci mogą liczyć na skuteczną i efektywną opiekę medyczną – mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Nowoczesny tomograf i komfortowa pracownia

Zakupiony przez placówkę tomograf komputerowy to najwyższej klasy specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Aparat to nowy standard tomografii komputerowej, wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji (AI), która zapewnia prosty sposób pracy, umożliwia uzyskanie jak najprecyzyjniejszych wyników, ułatwiając obsługę i zwiększając wydajność systemu. Nowoczesny tomograf komputerowy, wykonując pomiary, używa również nowoczesnych technik wspomagających badanie. Jedną z nich jest funkcja automatycznego pozycjonowania, która automatycznie wyznacza zakres skanowania, wykrywa anatomiczne punkty odniesienia i centruje położenie pacjenta poprzez określenie jego pozycji i kształtu w trzech wymiarach. Jakość sprzętu jest gwarancją dostarczenia Pacjentom jak najlepszej opieki medycznej. 

- Najwyższej klasy, nowy sprzęt to 64-rzędowy, 128-warstwowy aparat, który zastąpił wyeksploatowany 16-letni tomograf. Okres realizacji kolejnej, ważnej inwestycji w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zamknął się w 3 miesiącach. W tym czasie wykonano niezbędne prace adaptacyjne, dostarczono aparat do placówki, a następnie zrealizowano pełen montaż wszystkich instalacji i zabezpieczenia, tak aby urządzenie zostało dopuszczone do użytkowania. Miejsce zostało tak zaprojektowane, aby pacjenci czuli się komfortowo, a personel medyczny miał możliwość przeprowadzenia jak najdokładniejszego badania – mówi Adam Śliż – Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych.

Nowoczesna technologia aparatu umożliwia technikowi wykonującemu badanie izolację od pacjenta, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości zdalnego rozpoczynania i kończenia badania, bez konieczności wchodzenia do pomieszczenia tomografu. Bardzo istotne jest również, że podczas badania na tym aparacie pacjent otrzymuje znacznie mniejszą dawkę promieniowania jonizującego, co wpływa na jego bezpieczeństwo i komfort. Urządzenie posiada także wbudowaną kamerę, która pomaga w zapewnieniu lepszej opieki pacjentowi dzięki ciągłej obserwacji podczas wykonywanej diagnostyki. Badania przeprowadzane są znacznie szybciej, co przekłada się na zmniejszenie zakłóceń obrazu, wynikających z poruszania się pacjenta. Nowy tomograf może być zastosowany w diagnostyce całego ciała: mózgu, klatki piersiowej, jamy brzusznej, serca, układu kostno-szkieletowego.

- Wysokiej klasy aparat Revolution Maxima umożliwia obrazowanie praktycznie wszystkich okolic anatomicznych. Cechuje go szybki czas badania, ograniczenie dawki promieniowania dla pacjenta, oraz w niektórych przypadkach zmniejszenie zakłóceń wynikających z obecności metalowych elementów lub implantów w ciele pacjenta – tłumaczy dr Tomasz Paleczny – kierownik zakładu diagnostyki obrazowej i dodaje: Pracownia Tomografii Komputerowej działa całą dobę. W ciągu dnia badania wykonywane są głównie pacjentom szpitalnym i ambulatoryjnym. Całodobowo natomiast wykonywane są badania pacjentom ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Z nowego tomografu będą mogli skorzystać również pacjenci, którzy otrzymali skierowania w ramach NFZ od lekarzy specjalistów.

W nowej pracowni Tomografii Komputerowej zadbano także o komfort i wygodę Pacjenta. Na ścianach i suficie widnieją przyjemne obrazy, co jest odprężające dla osób denerwujących się badaniem oraz tych, które nie czują się dobrze w ograniczonych przestrzeniach.

Oficjalne otwarcie nowej pracowni TK

Z okazji oficjalnego uruchomienia nowej pracowni TK, w placówce zorganizowano konferencję prasową, podczas której wyświetlono m.in. krótki film, prezentujący potencjał urządzenia w szpitalnym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Podczas konferencji, oprócz przedstawicieli mediów obecni byli m.in. Wicemarszałek Województwa Śląskiego Anna Jedynak, Posłanka Małgorzata Pępek, Starosta Cieszyński Mieczysław oraz członkowie Zarządu Powiatu Cieszyńskiego - Jan Poloczek i Stanisław Malina. Obecność tak wielu przedstawicieli władz świadczy o dużym znaczeniu nowej inwestycji w Szpitalu Śląskim dla regionu.

- To dla mnie pierwsza oficjalna wizyta w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Jestem pod wrażeniem postępu i nowoczesności placówki, w której pomimo ciągłej pracy personelu medycznego, panuje spokój. To pokazuje, jak nowocześnie i dobrze jest ona zarządzana. Wysokiej klasy tomograf komputerowy to doskonały przykład trafnych inwestycji, które szpital realizuje od lat. To one umożliwiają zarówno pacjentom, jak i profesjonalnej kadrze medycznej, dostarczanie usług medycznych na najwyższym poziomie. Ten aspekt stanowi fundament prawidłowej opieki medycznej, co w konsekwencji prowadzi do skutecznego leczenia i satysfakcji pacjentów – zaznacza Anna Jedynak, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Zauważalny rozwój Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Uruchomienie nowej Pracowni Tomografii Komputerowej to kolejna z licznych inwestycji Szpitala Śląskiego zrealizowana w ostatnim czasie w ramach długofalowego planu rozwoju placówki. W październiku 2018 roku, po modernizacji otwarto nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy, a z kolei w listopadzie tego samego roku uruchomiono instalację fotowoltaiczną o mocy 137,1 kWp. Rok 2019 zakończył się jedną z kluczowych inwestycji placówki – otwarciem lądowiska dla helikopterów ratunkowych. W 2020 roku uruchomiony został zmodernizowany Pawilon III z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym, Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc, a także poradniami specjalistycznymi dedykowanymi tym oddziałom. Uruchomiono także Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży oraz w 2022 roku otwarto nową siedzibę Centrum Zdrowia Psychicznego w historycznym Pawilonie IV. Na początku 2023 roku placówka zakupiła dwa specjalne ambulanse marki Ford Transit, rozbudowała i zmodernizowała instalację tlenową oraz zakupiła wysokiej klasy cyfrowy aparat RTG. Nowa pracownia Tomografii Komputerowej pokazuje, że szpital stale się rozwija i przede wszystkim odpowiada na potrzeby pacjentów powiatu cieszyńskiego.

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Podgląd kolejki w Wydziale Komunikacji Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel - strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM