Aktualności

wróć
Letnie kursy języka, literatury i kultury polskiej UŚ – w Cieszynie i na całym świecie

Letnie kursy języka, literatury i kultury polskiej UŚ – w Cieszynie i na całym świecie

27.07.2022

Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w sierpniu 2022 roku organizuje aż 4 typy kursów letnich równocześnie (!), a 300 uczestników z 4 kontynentów łączy jedno – pasja poznawania języka polskiego.

Inauguracja hybrydowa XXXII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej oraz letniego kursu dla lektorów cudzoziemców organizowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego jako jednostkę akredytowaną przez NAWA odbędzie się 2 sierpnia br. o godz. 16.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie (plac Teatralny 1). W Teatrze zgromadzi się ok. 200 osób, zdalnie uczestniczyć w niej będzie następne 100. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Roześmiana twarz polskiego romantyzmu” (jak na Rok Romantyzmu Polskiego przystało) wygłosi prof. Marek Piechota z Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UŚ. Swoją obecność potwierdziły już władze naszej uczelni, a także zaproszeni goście, wśród których znajdują się przedstawiciele różnych urzędów i instytucji Cieszyna i Katowic, województwa śląskiego, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także przyjaciele, pracownicy, współpracownicy i osoby związane ze Szkołą.

W dniach 1-28 sierpnia 2022 roku w kampusie UŚ w Cieszynie odbędzie się po raz trzydziesty drugi letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej. Weźmie w niej udział niemal 160 uczestników pochodzących z całego świata, m.in. z Jordanii, Egiptu, Gruzji, Kazachstanu, Indonezji, Maroka, Afganistanu, Macedonii, Rumunii, Ghany, Bośni i Hercegowiny, Armenii, Chin czy Malezji. Będą to w przeważającej liczbie stypendyści skierowani na Uniwersytet Śląski przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w związku z uzyskaniem przez Szkołę akredytacji NAWA na lata 2021-2023. Szkoła Języka i Kultury Polskiej znalazła się w prestiżowym gronie dwunastu akredytowanych uczelni w całej Polsce, a jako jedyny ośrodek uzyskała uprawnienia do prowadzenia wszystkich form aktywności.

Równolegle – przez trzy tygodnie sierpnia – trwać będzie letnia szkoła online, w której weźmie udział prawie 90 osób z Chin, Tanzanii, Azerbejdżanu, Brazylii, Meksyku, Etiopii, Peru, Serbii, Niemiec, Belgii czy Ukrainy skierowanych na Uniwersytet Śląski przez NAWA.

Oprócz studentów na naukę w czasie wakacyjnym zdecydowali się także wykładowcy i lektorzy zagraniczni, którzy na co dzień pracują na uczelniach wyższych poza Polską. W edycji stacjonarnej i zdalnej (1-21 sierpnia 2022) weźmie udział 50 pracowników uniwersytetów z Ukrainy, Brazylii, Białorusi, Chin i Uzbekistanu, którzy pod okiem doświadczonych metodyków i glottodydaktyków będą doskonalić swój warsztat, poznawać nowe techniki i metody nauki i nauczania języka polskiego jako obcego, atrakcyjne pomoce dydaktyczne dostępne na naszym rynku wydawniczym, sposoby wprowadzania na zajęciach elementów wiedzy o Polsce, polskiej kulturze, literaturze, sztuce i nauce.

Program wszystkich kursów – bez względu na sposób ich przeprowadzania – zawiera lektoraty języka polskiego, wykłady, spotkania, koncerty, projekcje filmowe, warsztaty i gry językowe. Uczestnicy będą poznawać bogactwo polskiej kultury, historię i sytuację społeczno-gospodarczą naszego kraju, a podczas weekendowych wyjazdów edukacyjnych – realnych i wirtualnych – odwiedzą ważne miejsca na mapie południowej Polski: Katowice, Pszczynę, Oświęcim, Beskid Śląski, Kraków.

Kulminacyjnymi punktami letnich kursów będą dwie imprezy, które zaplanowano na 15 sierpnia. Pierwszą z nich jest organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej od 1998 roku „Sprawdzian z polskiego”. Uczestnicy „Sprawdzianu” walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego, a także o tytuły wicemistrzowskie, Polacy i lektorzy zaś o tytuł Orła i Orzełka Polskiej Ortografii. W konkursie wezmą udział uczestnicy letniej szkoły (stacjonarnej i zdalnej), kursu dla lektorów, a także goście z innych zaprzyjaźnionych letnich szkół. Główną nagrodą w „Sprawdzianie” jest możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kolejnej letniej szkole w Cieszynie. Mistrzowie i Mistrzynie zostają honorowymi członkami jury w kolejnych edycjach „Sprawdzianu”. Wszyscy laureaci otrzymują cenne nagrody książkowe, ale w tym dniu nikt nie opuści sali bez nagrody – każdy, kto podejmie próbę zmierzenia się z tekstem dyktanda, otrzyma książkowy upominek.

Drugą imprezą w tym dniu jest Spotkanie Kultur i Tradycji, w którego ramach będzie można poznać sztukę, kulturę, kulinaria, muzykę, taniec i tradycje ponad 300 uczestników kursów letnich. Goście i obserwatorzy prezentacji będą mieli szansę wziąć udział w wielu quizach i konkursach, poznać inne języki, spróbować nowych, orientalnych potraw. Idea jest oczywista – studenci nie tylko uczą się języka polskiego i kultury polskiej, ale także mają szansę zaprezentować swoje kraje i swoje kultury, żeby przedstawić bogactwo tradycji swych państw. Jest to przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w historię Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Sierpień będzie więc miesiącem nastawionym na pogłębianie znajomości języka, tradycji, kultury naszego kraju, ale także na międzynarodową, międzyetniczną i międzyjęzykową integrację i nawiązywanie więzów przyjaźni, które trwają długo po zakończeniu letnich kursów.

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Podgląd kolejki w Wydziale Komunikacji Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel - strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM