Forum Sołtysów już za nami!
W sobotę, 16 listopada 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się Forum Sołtysów Powiatu Cieszyńskiego. Pomysł na organizację Forum był oddolną inicjatywą, z którą do Mieczysława Szczurka Starosty Cieszyńskiego wystąpili sołtysi z terenu powiatu cieszyńskiego.
Celem forum była integracja środowiska sołeckiego, podnoszenie wiedzy i kompetencji sołtysów oraz rad sołeckich we wdrażaniu i wykorzystywaniu funduszy sołeckich, ułatwianie współpracy pomiędzy nimi a organami administracji samorządowej, dbanie o interes środowisk wiejskich, wymiana doświadczeń oraz zdobywanie wiedzy.
Starosta Cieszyński z zadowoleniem przyjął propozycję organizacji forum, gdyż uważa, że - współczesny sołtys jest liderem społeczności lokalnej, w której i dla której działa. Sołtys zachęca mieszkańców do wspólnego włączania się do bezinteresownej działalności społecznej na rzecz swojego miejsca zamieszkania. Sołtys jest osobą, która sypie pomysłami, słucha ludzi, współdziała z radą sołecką oraz innymi organami administracji samorządowej. Głęboko wierzy, że wspólnie można zdziałać więcej i sprawić, że sołtysi zostaną wyposażeni w potrzebne instrumenty oraz narzędzia ułatwiające pracę w sołectwach.
Z założenia forum miało w tym sołtysom pomóc, stanowiąc wsparcie i płaszczyznę do wymiany wspólnych doświadczeń, praktyk oraz inicjatyw podejmowanych w sołectwach na terenie powiatu cieszyńskiego.
Forum otworzył Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek. – Szykując się do startu w wyborach na Burmistrza Cieszyna, za hasło wyborcze wybrałem słowa „Bliżej ludzi”. Kiedy zostałem burmistrzem, wielokrotnie współpracownicy powtarzali do mnie: - masz, czego chciałeś! Dlaczego? Okazało się, że burmistrz ma znacznie częstszy kontakt z przeciętnym człowiekiem niż starosta. Mieszkańcy przychodzą do burmistrza, kiedy stracą mieszkanie, pracę, kiedy trapią ich jakieś problemy, na przykład droga dojazdowa do danych posesji wymaga remontu. Z perspektywy lat, kiedy zajmowałem kolejne stanowiska, dochodzę do wniosku, iż czym wyższa funkcja, gdzie być może zarządza się większymi funduszami, realizuje się olbrzymie projekty, bardziej interesujące pomysły, ale chyba najbardziej brakuje bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Patrząc się na to wszystko, dochodzę do wniosku, że sołtysi jako grupa samorządowców jest bardziej zżyta z ludźmi, ze społeczeństwem niż burmistrzowie czy wójtowie. To sołtysi znają najlepiej problemy przeciętnego Kowalskiego, mieszkańca sołectwa. Wiedzą także najlepiej, co ludzi boli! Dlatego tak bardzo zależało mi na tym, by odbyło się dzisiejsze forum, ponieważ uważam, że nie ma nic lepszego niż podzielenie się z wami samorządowymi doświadczeniami. Chcę również poznać wasze zdanie oraz od was się uczyć! To główny cel naszego spotkania.
W trakcie forum władze Powiatu Cieszyńskiego nagrodziły Sołtysa Wsi Kowale (gm. Skoczów) pana Fryderyka Białonia, wręczając mu okolicznościowy list gratulacyjny oraz kwiaty. Sołtys Wsi Kowale pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 1977 r. To najdłużej urzędujący sołtys z terenu ziemi cieszyńskiej. – Cóż mogę powiedzieć, niż to, iż taka kadencja jest niedościgłym marzeniem każdego samorządowca, 42 lata sprawowania funkcji – powiedział do Sołtysa Białonia, Mieczysław Szczurek, wręczając mu kwiaty.
Dla sołtysów śpiewał zespół STRUMIEŃ.
Podczas Forum wystąpił Jacek Wiśniewski – Sekretarz Powiatu Cieszyńskiego, który zaprezentował Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Sławomira Godek– Prezeska Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, trenerka, animatorka społeczno-kulturalna, koordynatorka programu „Działaj Lokalnie” z panelem pt. „Aktywne społeczności lokalne”, Grzegorz Sikorski – Wójt Gminy Hażlach „Skąd pozyskać środki zewnętrzne?”, Klaudiusz Zawada – Sołtys Zamarsk, „Fundusz Sołecki szansą rozwoju wsi”, Maciej Bieniek – Sołtys Ochab „Sołtys wczoraj i dziś” oraz Krzysztof Marciniuk – Dziennikarz Głosu Ziemi Cieszyńskiej „Sołtys w świecie mediów”
W czasie forum został wyświetlony film dokumentalny pt. „O początkach rolnictwa ekologicznego w Polsce”. Obraz powstał z myślą o pionierach rolnictwa ekologicznego, którzy poświęcili swoje życie, aby zgłębić tajniki produkcji żywności z poszanowaniem przyrody. Film przedstawia historię wydarzeń, które miały miejsce na przełomie lat 1924-1991. Przedstawione w nim wątki i postacie przenoszą widza w świat, którego już nie ma. W świat, w którym rolnicy troszczyli się o siebie nawzajem, którzy z poświęceniem poszukiwali wiedzy praktycznej - od rolnika do rolnika, w kraju i za granicą. Był to świat oparty na silnej ideologii, w której ważne były aspekty duchowe, zdrowotne i społeczne. Produkcja żywności metodami biodynamicznymi i później ekologicznymi dostarczała tamtym osobom ogromną dawkę motywacji, samorealizacji i ciągłej chęci dalszego poszukiwania. Dziś ciężko jest zrozumieć klimat tamtych czasów. Dziś wartości rynkowe górują nam aspektami pozamaterialnymi. Zadaniem filmu jest uchronienie ducha tamtych czasów rolnictwa ekologicznego i tamtych pionierów od zapomnienia. To im pomysłodawca filmu, Robert Kuryluk, zawdzięcza to, że dziś jest rolnikiem ekologicznym i ciągle rozwija swoje gospodarstwo na Lubelszczyźnie. Producentem filmu jest Fundacja Mała Wielka Zmiana.
Spotkanie zostało podsumowane przez Mieczysława Szczurka Starostę Cieszyńskiego.
Realizacja filmu: Michał Krawczyk
Więcej aktualności
ZUS: Niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
Świąteczna atmosfera w Międzyświeciu – uroczyste spotkanie Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych
Komunikat Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego
Rozstrzygnięcie otwartych konkursów ofert z zakresu pomocy społecznej
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO