Dzień Bajerkowicza – czyli dzień wagarowicza w szkole na Bajerkach
21 marca 2025 r., a więc pierwszego dnia wiosny, ruszyła ogólnopolska akcja społeczna Zwolnij, bo się przejedziesz, promująca bezpieczne zachowania uczestników w ruchu drogowym.
Nauczyciele ZSTiO w Skoczowie, włączając się w działania profilaktyczno – edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa młodych ludzi na drodze, zorganizowali w szkole na Bajerkach nietypowy dzień wagarowicza. Młodzież szkoły średniej zaprosiła do siebie młodszych kolegów ze szkół podstawowych i wraz z nauczycielami zorganizowała specjalny dzień wagarowicza, który był poświecony bezpieczeństwu drogowemu i profilaktyce.
Na terenach przyszkolnych ZSTiO w Skoczowie pojawił się symulator dachowania samochodem, gokarty z alkogoglami, strażacki zespół ratownictwa drogowego ze specjalistycznymi nożycami hydraulicznymi. Symulator udostępniła firma OSK L Brudny, której właściciel czuwał nad wykonywanymi przewrotkami samochodowymi. Uczniowie na własnej skórze mogli odczuć działanie grawitacji podczas dachowania samochodu, przekonać się, jak niebezpieczne jest takie zdarzenie dla ludzkiego życia i realnie uświadomić sobie, co grozi w razie brawurowej jazdy i przy ewentualnym niezapinaniu pasów.
Dla przyjemności uczniowie mogli odbyć przejażdżkę gokartem na pedały, ale było przygotowane dla nich utrudnienie w postaci propozycji założenia do jazdy alkogogli, aby mogli zobaczyć, jak zmienia się percepcja i zachowanie kierowcy pod wpływem alkoholu. Celem tej zabawy było uświadomienie uczniom, w jaki sposób alkohol upośledza zdolności psychoruchowe ludzi.
Najważniejszym momentem podczas Dnia Bajerkowicza był pokaz ratownictwa drogowego. Jednostka OSP ze Skoczowa przy pomocy nożyc hydraulicznych zaprezentowała uczniom cięcie wraku samochodu w celu ratowanie ludzi zakleszczonych i rannych podczas wypadku. Uczniowie skoczowskiego LO o profilu ratowniczo – pożarniczym przygotowywali akcję ratunkową, pokazywali udzielanie pierwszej pomocy, zabezpieczanie rannych osób.
W akcji promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie mogło zabraknąć prelekcji policjanta, który uczniom ze szkół podstawowych uświadomił, na czym polega rola pieszego i rowerzysty w bezpiecznym zachowaniu się na drodze. Dodatkową atrakcją był pokaz ratownictwa wojskowego, wykonywanego w warunkach bojowych, na polu walki. Przygotował go zespół uczniów, młodych pasjonatów wojskowości z Technikum i LO w Skoczowie.
Działaniom profilaktycznym i pokazom ratowniczym towarzyszył festyn, który przygotowali uczniowie i nauczyciele ZSTiO w Skoczowie. Młodzież zadbała o dobrą muzykę, domowe ciasta, pieczoną kiełbaskę z grilla, była nawet profesjonalna maszyna do robienia popcornu. Pani Marzenka ze szkolnego sklepiku ofiarowała pyszne i zdrowe kanapki. Nawet pogoda dopisała w ten wyjątkowy Dzień Bajerkowicza i wszystkich obdarzyła wiosennym słońcem i ciepłem. Pani dyrektor ZSTiO w Skoczowie usłyszała od uczniów obietnicę, że jeżeli w przyszłości każdy dzień wagarowicza będzie wyglądał podobnie, to na pewno będą obecni w szkole. Więc do zobaczenia za rok na Dniu Bajerkowicza!
Więcej aktualności
Wolontariusze językowi z Osucha
Uczeń Osuchowskiego - PAWEŁ DZIWOKI W ETAPIE CENTRALNYM OLIMPIADY GEOGRAFICZNEJ
Nauczyciele z laptopami
O projekcie „Wsparcie na Nowy Start”
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO