Dr Małgorzata Kiereś, wyjątkowa kobieta, która ożywiła wiślańskie Muzeum!
We wtorek, 31 stycznia 2023 r. podczas XLVIII Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego uroczyście podziękowano pani dr Małgorzacie Kiereś, Kierownik Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, w związku z zakończeniem przez nią pracy zawodowej w tej jednostce. W wiślańskim Muzeum przepracowała ponad 42 lata, w tym 25 lat jako jego kierownik.
Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński wraz z Stanisławek Kubiciusem, Przewodniczącym Rady Powiatu Cieszyńskiego podziękowali Pani Doktor za pełną pasji, sumienną, profesjonalną i twórczą pracę cechującą się działaniami spektakularnymi, niestandardowymi, a także innowacyjnymi na rzecz upowszechniania tradycji, historii i dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego ze szczególnym naciskiem na kulturę ludową, a także za wielką odwagę w rzetelnym i obiektywnym przedstawianiu opracowywanych faktów historycznych. Podkreślili, że jej autentyczne, głęboko osadzone w tradycji, szczere zaangażowanie, wszechstronność w każdej dziedzinie, postawa, wysoka kultura osobista, a także serdeczność we wzorowych relacjach międzyludzkich, w szczególności z podwładnymi i z przełożonymi, jak również umiejętności dyplomatyczne w funkcjonowaniu, pięknie rozjaśniały muzealną codzienność i miały wielki wpływ na krzewienie idei związanych z propagowaniem tej Placówki w szerokim kręgu, nie tylko wśród Mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Co ważne - wysoko sobie cenią jej ponad czterdziestodwuletni wkład we wzorową pracę, będący znakomitym przykładem dla współpracowników, połączony z doskonałym podejściem do wykonywanych i powierzonych zadań, które pozwalały na skuteczną realizację wielu ważnych przedsięwzięć i były niesamowitym wsparciem dla działań wiślańskiego Muzeum.
Warto szerzej przypomnieć sylwetkę pani doktor.
Dr Małgorzata Kiereś ma szczególne dokonania w dziedzinie popularyzacji kultury Śląska Cieszyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem jego części górskiej. Podstawy tego działania stanowią lata żmudnych badań etnograficznych, bardzo wielu publikacji z tej dziedziny oraz rozlicznych doświadczeń w wieloletniej pracy muzealnika.
W okresie czynnej pracy zawodowej była także wykładowcą w dziedzinie etnografii na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, czym w sposób szczególny przyczyniła się do utrwalania i upowszechniania wiedzy o przeszłości kulturowej regionu, a zwłaszcza górali śląskich.
W ramach działalności naukowej na osobną uwagę zasługuje jej działalność publicystyczna. Jest autorką kilkudziesięciu istotnych, jeśli nie pionierskich, wydawnictw na temat przeszłości kulturowej regionu. Prace o charakterze popularno-naukowym oraz naukowym dotyczą głównie etnicznych zjawisk kulturowych Górali Beskidu Śląskiego, a także problematyki zawodowej z zakresu etnografii. Jej aktywność była widoczna również w pracach w samorządowej administracji powiatowej i gminnej. Była radną powiatową trzech kadencji w latach 2002-2014.
Najważniejszą, wszakże kartą jej działalności zawodowej jest działalność popularyzatorska i utwierdzanie tożsamości regionalnej w wielu przestrzeniach Polski i Europy. Jej działania, zwłaszcza poprzez osobisty udział, organizację lub współorganizację licznych imprez kulturalnych bądź kulturowych o charakterze regionalnym sprawił, że jest liczącym się w naszym regionie animatorem kultury, a zwłaszcza swoistym komentatorem i zarazem popularyzatorem kultury regionu Śląska Cieszyńskiego. Była także jurorką w licznych konkursach i festiwalach folklorystycznych. Zwieńczeniem jej działalności jako kierownika Muzeum Beskidzkiego jest doprowadzenie do powstania enklawy budownictwa drewnianego przy wiślańskim Muzeum. Udostępniając powstałą przestrzeń artystom i rękodzielnikom ludowym ożywiła formułę zwiedzania i możliwości zapoznania się z kulturą górali Beskidu Śląskiego.
W uznaniu dokonań została laureatką wielu prestiżowych nagród, otrzymała m.in. nagrodę Ministra Kultury – Animator roku 1999, nagrodę Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie upowszechniania kultury im. ks. Leopolda Szersznika w 2003 roku, nagrodę J. Ligonia „Hanys Roku”, nagrodę Wiceślązaczki, Nagrodzę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2016 roku oraz wiele innych.
Więcej aktualności
Srebrny sukces koszykarek z Wisły!
Zarząd Powiatu Cieszyńskiego ogłosił otwarty konkurs ofert z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych
Nowoczesna szkoła w Międzyświeciu – inwestujemy w ekologię i oszczędność energii
Jak zatrzymać wodę i przeciwdziałać suszy? Weź udział w konferencji „Stop suszy! Start retencji!”
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO