Co zjemy na XVI Festiwalu "Śląskie Smaki" – 19 czerwca w Zabrzu?
Nie ma lepszej okazji niż Festiwal "Śląskie Smaki", by spróbować najlepszych regionalnych potraw. Drużyny konkursu kulinarnego przygotowując swoje dania i produkty, powalczą o Złoty, Srebrny lub Brązowy Fartuch, w 3 kategoriach: amatorzy, szkoły gastronomiczne, profesjonaliści. W tym roku XVI Festiwal "Śląskie Smaki" odbędzie się 19 czerwca w Zabrzu na Promenadzie przy Arenie Zabrze.
Pośród wielu smakołyków tegorocznego Festiwalu kulinarnego pojawią się: żur śląski na maślance z białą kiełbasą, żeberka z ciaperkapustą, schab po naszemu – faszerowany krupniokiem na musie z czerwonej kapusty, żur żeniaty, zupa krem z buraka z pomidorem i tymiankiem, galert śląski, rolada śląska z kluskami, sosem i modrą kapustą, kopa pszczyńska, tort Sachera, bioło polywka, kita świńska w kapuście, żebroczka, placki ziemniaczane ze szpyrkami, placki ziemniaczane ze śmietaną, kołocz wiślański z serem, chrzanica, bigos, gołąbki z dziczyzny.
W konkursie kulinarnym pojawią się też bardziej wyszukane dania: tatar z daniela, saurebraten z dzika z fojerki i oberiba na gęsto, królik w sosie musztardowym z żymlokiem w boczku, skorzonera (czyli wężymord), tartaletki z musem z kapusty z karmelizowanymi borowikami, krem z kalarepy z pesto z lubczyku z prażonymi migdałami, comber królika w boczku na krupnioku z sosem z konfitowanej cebuli z masłem ziołowym, nadziana piękna z Rept, kaczka w buraczkach, zupa krem z czosnku, pierogi z krupniokiem i panczkrautem.
Królem tegorocznego Festiwalu „Śląskie Smaki” niezaprzeczalnie będzie żur. Wiele drużyn właśnie na niego w tym roku postawiło, łącznie z kucharzami Bitwy Smaków, gdyż tegoroczna Bita również rozegra się między żurem Remigiusza Rączki, a żurem Dominika Więcka, szefa kuchni restauracji Szyb Maciej w Zabrzu, będącej członkiem Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”.
Program XVI Festiwalu „Śląskie Smaki” w Zabrzu.
- 13:00 - otwarcie Festiwalu „Śląskie Smaki”
- 13:15-14:00 - Muzyczne Smaki Świata – koncert Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
- 14:00-15:00 - Krzysztof Respondek – program muzyczno-kabaretowy
- 15:00-16:00 - PASCAL BRODNICKI - pokaz kulinarny
- 16:15-17:00 - FRELE – koncert trio muzycznego
- 17:00-17:30 - PASCAL BRODNICKI - pokaz kulinarny
- 17:30-18:00 - zakończenie konkursu kulinarnego, wręczenie nagród laureatom Festiwalu
- 18:00-19:00 - BITWA SMAKÓW - pokaz kulinarny REMIGIUSZA RĄCZKI wraz z degustacją
- 19:00-20:00 - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – koncert galowy z orkiestrą
- 20:00 - zakończenie Festiwalu "Śląskie Smaki"
Imprezie towarzyszą:
- specjalna strefa atrakcji dla dzieci
- stoiska produktów lokalnych
- rękodzieło
- Kuchenne Ewolucje - warsztaty i konkursy kulinarne dla dzieci i dorosłych (
- bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Areny Zabrze - stadionu klubu piłkarskiego Górnik Zabrze (zbiórki przy recepcji VIP). Zwiedzanie w godzinach 13:00 - 18:00 co 30 minut.
Kontakt Agnieszka Sikorska – Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej – tel. 609 733 600; agnieszka@slaskie.travel;
----------------------------------------------------
Festiwal Górnej Odry – 24-26 czerwca - 19 lokalizacji w Krainie Górnej Odry
II edycja Festiwalu Górnej Odry przed nami! Już 24-26 czerwca zaczynamy zabawę na terenie Rybnika, Żor, Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Chałupek i Turza! Festiwal Górnej Odry jest corocznym świętem najmłodszej marki turystycznej w województwie śląskim – Krainy Górnej Odry. Motywem przewodnim jest – jak sama nazwa wskazuje – rzeka Odra, która swój bieg w naszym kraju zaczyna właśnie w Krainie Górnej Odry.
Na trzy dni festiwalu przygotowano łącznie ponad 130 atrakcji w 19 lokalizacjach. W jego skład weszły kluczowe w tej części województwa imprezy o tematyce wodnej, takie jak XXII Pływadła, ale również zupełnie nowe wydarzenia – regaty na Zalewie Rybnickim, wyścigi smoczych łodzi, czy spektakle na wodzie, spływy kajakowe, stanowiska do gier rekreacyjnych, konkurs na browarmistrza, off road, biesiadę żeglarską, szanty, pokazy i zabawy z deskami SUP, i wiele wiele innych ciekawych i niezwykle emocjonujących atrakcji!
Finał Festiwalu Górnej Odry odbędzie 26 czerwca się w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, która jest industrialnym sercem Krainy Górnej Odry. Podczas finału zaplanowano mnóstwo atrakcji, wystąpią m.in. Molly Malone’s, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk (w pełnym składzie), Krzysztof Respondek i goście, Rafał Kozik & Przyjaciele, DJ SIMON BIZON przy industrialnym laser show oraz gwiazda wieczoru- Smolasty.
Pełny program imprezy: www.krainagornejodry.travel
Więcej aktualności
Szpital Śląski w Cieszynie na archiwalnych fotografiach – Spotkanie Szersznikowskie
Osoba z zespołem Aspergera - jakie mają szanse na rynku pracy w Polsce?
Wsparcie prawne i obywatelskie bez opłat – sprawdź, jak skorzystać
Zmarła Renata Dziadek
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO