pow-cieszyn

Co warto wiedzieć o Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie w Cieszynie?

27.11.2020

Z Joanną Bąk, kierownikiem Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie w Cieszynie rozmawiam m.in. o tym, do czego został powołany Ośrodek, kto i kiedy może zostać przyjęty. Poruszyłyśmy także temat telefonu zaufania, poradnictwa psychologicznego i Kampanii Profilaktycznej „SpokojNIE i bezpieczNIE“, obecnie realizowanej przez POW.

Do czego został powołany Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie? - POW jest miejscem interwencyjnym. Jego podstawowym zadaniem jest przerwanie przemocy domowej i minimalizowanie jej skutków, poprzez udzielanie schronienia kobietom lub mężczyznom wraz z dziećmi oraz świadczenie pomocy psychologicznej oraz prawnej. Celem schronienia jest ochrona przed osobą stosującą przemoc oraz uruchomienie działań w kierunku ekonomicznego i psychicznego usamodzielnienia, tłumaczy Joanna Bąk, kierownik POW w Cieszynie.

Każda osoba przyjęta do POW objęta jest wsparciem psychologa, pracownika socjalnego oraz pomocą prawną. Każde dziecko mieszkające w POW jest pod opieką rodzica oraz pozostaje w kontakcie z pedagogiem. Pobyt w POW stanowi element procedury Niebieskie Karty i realizowany jest w ścisłej współpracy z Gminnymi Zespołami Interdyscyplinarnymi ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Jak można trafić do Ośrodka? -Przyjęcie odbywa się bez skierowania, po uprzednim kontakcie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania. W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia możliwe jest także przyjęcie bez wcześniejszego kontaktu z OPS, mówi Joanna Bąk.

W Ośrodku odbywają się spotkania grupy wsparcia. Grupa ma formę cotygodniowych spotkań dla osób doświadczających przemocy i współuzależnionych, ma charakter otwarty, można do niej dołączyć w każdym momencie po ówczesnym zgłoszeniu (tel. 33 851 29 29). Spotkania nie mają charakteru terapeutycznego, pełnią funkcję wspierającą i stanowią uzupełnienie terapii indywidualnej.

Przy Ośrodku funkcjonuje telefon zaufania. - Codziennie w godzinach od 1900 do 700 rano jest czynny telefon zaufania, przy którym dyżur pełnią przeszkoleni interwenci. Telefon zaufania jest anonimowy w obie strony - osoba dzwoniąca nie musi się przedstawiać, nie przedstawia się także interwent. Zadaniem telefonu nie jest uruchomienie pomocy, ale wysłuchanie i wsparcie. Na wyraźne życzenie osoby dzwoniącej, interwent może udzielić informacji na temat możliwości działania i wspólnie opracować plan, dodaje kierownik Ośrodka.

W ramach POW prowadzone jest również poradnictwo psychologiczne oraz prawne dla osób, które nie wymagają schronienia - kobiet, mężczyzn i dzieci. W jaki sposób jest realizowana ta pomoc? - Realizujemy ją w Powiatowym Ośrodku Wsparcia oraz w Centrum Profilaktyki, Edukacji i Terapii „Kontakt" w trybie ambulatoryjnym, w dni robocze. Ponadto Ośrodek prowadzi spotkania grupy socjoterapeutycznej dla młodzieży oraz aktualnie realizuje Kampanię Profilaktyczną „SpokojNIE i bezpiecznie”, w ramach której odbywają się warsztaty z profilaktyki przemocy w szkołach ponadpodstawowych z terenu powiatu cieszyńskiego, wyjaśnia Bąk.

Raz w roku organizowana jest konferencja interdyscyplinarna, w której biorą udział specjaliści zaangażowani w przeciwdziałanie przemocy – członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych, kuratorzy, pedagodzy, funkcjonariusze policji i wiele innych.

W jakich godzinach jest czynny Ośrodek? - Jest czynny całodobowo - co oznacza, że konsultacje oraz przyjęcia realizowane są każdego dnia tygodnia, 24 godziny na dobę. Biuro POW czynne jest w dni robocze w godzinach od 700 do 2100. W godzinach nocnych, w dni weekendowe i świąteczne dyżur pełnią pracownicy interwencyjni, kończy kierownik POW.

Rozmawiała Sylwia Pieczonka

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe