Aktualności

wróć
Starsza kobieta z krótkimi, ciemnymi włosami i łagodnym uśmiechem trzyma w ramionach małą dziewczynkę z jasnymi włosami. Dziewczynka, ubrana w różową bluzkę, przytula się z miłością do kobiety, spoglądając spokojnie przed siebie. W tle widać wnętrze mieszkania, na ścianie znajdują się zdjęcia oraz rośliny ozdobne. Atmosfera zdjęcia jest ciepła i rodzinna.

Babcia, która jednocześnie zastępuje mamę

21.01.2025

Pani Małgorzata z Cieszyna ma troje wnuczków. 7-letnia Ada i 10-letni Adaś mieszkają z rodzicami w Kaliszu. 5-letnią Zuzią cieszy się na co dzień, bo mieszkają pod jednym dachem. Pani Małgorzata jest bowiem dla niej nie tylko babcią, ale razem z mężem Henrykiem pełni także funkcję spokrewnionej rodziny zastępczej.

W przypadku Ady i Adasia jestem 100-procentową babcią, a w przypadku Zuzi muszę dać czasem zakaz. Babcie są od rozpieszczenia, rodzice muszą nieraz stawiać granice – mówi z uśmiechem.

Siedzimy w przytulnym mieszkaniu na jednym z osiedli w Cieszynie. Pani Małgorzacie co chwilę szklą się oczy. Nie płacze jednak z bezsilności, że na jej życiowej drodze pojawiły się problemy, tylko ze wzruszenia. Bo podwójna rola: babci i mamy dla Zuzi jest dla niej źródłem ogromnej satysfakcji i motywacji jednocześnie.

Gdyby mnie ktoś raz jeszcze postawił w takiej samej sytuacji, jak cztery lata temu, kiedy przejmowaliśmy z mężem opiekę nad Zuzią, nigdy bym się nie zastanawiała – przekonuje.

Pani Małgorzata ma czworo dzieci: córki Katarzynę i Ewelinę oraz synów Adama i Mikołaja. Babcią jest od 10 lat. Śmieje się, że kiedy czekała na pierwszego wnuka, strasznie wszystko przeżywała. Katarzyna mieszka wprawdzie z mężem i dziećmi w Kaliszu, ale przyjeżdżają regularnie do Cieszyna, dzieci spędzają u dziadków wakacje. Poza tym, kiedy Adaś był mały, przez pięć miesięcy mieszkał u dziadków, więc można powiedzieć, że pani Małgorzata przygotowywała się już wtedy do podwójnej roli: babci i mamy albo superbabci.

Każdy dzień pani Małgorzata ma szczelnie wypełniony obowiązkami. Pracuje w Hranicach na Morawach, 80 kilometrów od Cieszyna. Kiedy ma pierwszą zmianę, wstaje o godzinie 3.00. Przygotowuje ubrania dla wnuczki-córki, godzinę później jest już w busie. Wracając z pracy przed 16.00, odbiera Zuzię z przedszkola i… zaczyna się codzienny kołowrót.

Nie lubię natomiast drugiej zmiany, bo wychodzę z domu o 12.00, wracam, kiedy Zuzia już dawno śpi. Najbardziej lubię weekendy, bo wtedy mogę się w 100 procentach skupić na małej – przyznaje ze smutkiem.

Pani Małgorzata z mężem formalnie mają być rodziną zastępczą dla Zuzi do momentu, aż ta skończy 18 lat. W praktyce jednak może się to zmienić. Ojciec dziecka, Adam, na razie mieszka w Holandii. Chociaż ma ograniczone prawa rodzicielskie, jest w stałym kontakcie z Zuzią i swoją mamą. – Technika jest tak rozwinięta, że są takie dni, że rozmawiamy na kamerce codziennie. Może przyjdzie tak dzień, że będzie chciał przejąć w pełni obowiązki rodzica. Jak będę miała pewność, że się z nich wywiążę, że Zuzi się krzywda nie stanie, to na pewno będę go w tym wspierała – nie ukrywa moja rozmówczyni. I dodaje, że jeszcze do niedawna Zuzia mówiła do niej „mama”, a nie „babcia”. Konsultowała ten temat nawet z psychologiem. Ten powiedział, że jeżeli Zuzia chce się nie zwracać per mama, powinno tak zostać. Z czasem jednak dziewczynka przeszła na babcię.

Z danych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie wynika, że w powiecie cieszyńskim jest 189 rodzin zastępczych, z czego 84 to spokrewnione rodziny zastępcze tworzone przez babcie, dziadków lub rodzeństwo, 87 to niezawodowe rodziny zastępcze tworzone przez pozostałych członków rodziny lub osoby obce dla dziecka. Do tego trzeba doliczyć 15 zawodowych rodzin zastępczych i działające trzy rodzinne domy dziecka. Słowem, takich superbabć i superdziadków, które właśnie obchodzą swoje święto, jest w powiecie cieszyńskim dużo więcej. Nie da się jednak opisać wszystkich, dlatego skupiliśmy się na jednej bohaterce.

Czego by sobie pani życzyła z okazji Dnia Babci? – pytam na koniec panią Małgorzatę.

Żeby moje wnuki były zdrowe i szczęśliwe. Tyle. Wszystko mam – odpowiada bez wahania.

Patrząc na uśmiechniętą babcię-mamę z wnuczką-córką trudno się z tym nie zgodzić.

 

 

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Komunikacji Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel- strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy