29. wakacyjna przygoda z językiem polskim
220 studentów z niemal całego świata (m.in. z Argentyny, Białorusi, Brazylii, Cypru, Chin, Francji, Gruzji, Indii, Indonezji, Maroka, Singapuru, USA, Włoch i wielu innych krajów) 31 lipca przybędzie do Cieszyna, by przez miesiąc uczyć się języka polskiego. Od 1 do 29 sierpnia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbywać się będzie 29. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Obcokrajowcy przez cały miesiąc będą zgłębiać tajniki polskiej mowy i poznawać bogactwo naszej kultury. Są wśród nich stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, finansowani przez Senat RP Polonusi z całego świata, studenci zagranicznych polonistyk, nauczyciele, tłumacze literatury polskiej na inne języki.
Letnia szkoła daje uczącym się znakomitą okazję, by podczas intensywnego kursu języka polskiego, obejmującego 5 godzin dziennie (łącznie 100 godzin), znacznie poprawić swoją znajomość polszczyzny. Ponadto zagraniczni goście będą brali udział w wykładach i seminariach dotyczących polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej prowadzonych przez wybitnych specjalistów – wykładowców Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni. Poznają wiele faktów – m.in. tych związanych z tegorocznymi rocznicami, wysłuchają wykładów o Stanisławie Wyspiańskim i Witoldzie Gombrowiczu, poznają przebieg Powstań Śląskich, przeanalizują wiersze współczesnych polskich poetów. Wieczorami wezmą udział w grach i zabawach, koncertach, spotkaniach poetyckich, a w weekendy w ramach wycieczek dydaktyczno-krajoznawczych zwiedzą najbardziej interesujące miejsca południowej Polski (Beskid Śląski, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kraków i Katowice). Będą też grać w piłkę nożną i siatkówkę, zorganizują sami dla siebie spartakiadę i spotkają się z cieszyńskimi olimpijczykami.
Punktem kulminacyjnym letniej szkoły będzie 15 sierpnia, kiedy to odbędą się dwa wydarzenia – Sprawdzian z polskiego „Międzynarodowe Dyktando” i Wieczór Narodów. W czasie międzynarodowego konkursu ortograficznego obcokrajowcy będą walczyć o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i darmowy udział w kolejnej letniej szkole. Tego samego dnia podczas Wieczoru Narodów przybysze z zagranicy, nierzadko w tradycyjnych narodowych strojach, zaprezentują swoją kulturę na cieszyńskim Rynku. Będą tańczyć, śpiewać i częstować publiczność specjałami swoich kuchni. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza.
Inauguracja 29. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, miasta Cieszyna oraz województwa śląskiego, a także miłośnicy języka polskiego z całego świata.
Więcej aktualności
ZUS: Niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
Świąteczna atmosfera w Międzyświeciu – uroczyste spotkanie Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych
Komunikat Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego
Rozstrzygnięcie otwartych konkursów ofert z zakresu pomocy społecznej
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO