250 Sesja Rady Powiatu
We wtorek, 24 września 2019 r. odbyła się 250 Sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego w dwudziestoletniej historii istnienia Powiatu Cieszyńskiego, mająca bardzo uroczysty oraz wyjątkowy charakter.
- Tutaj na sali sesyjnej często się spieramy o różne rzeczy. Mamy różnorodne podejścia. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy chcemy działać dla dobra mieszkańców. To właśnie dzisiaj rozpoczęła się 250 sesja od powstania Powiatu Cieszyńskiego. Wśród nas jest radny, który był co do jednej na tych wszystkich sesjach. To pan Stanisław Kubicius, któremu serdecznie gratuluję pięknego jubileuszu, powiedział Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński.
- Chciałbym złożyć najserdeczniejsze gratulacje dla pana Przewodniczącego. 250 razy na wszystkich sesjach to świadczy o rzetelności i skuteczności oraz sumienności. Świadczy to również o tym, że jest to człowiek stąd, „stela”. Dziękuję Panu za to, pogratulował Jan Chrząszcz I Wicewojewoda Śląski.
Rada oraz Zarząd także podziękowali Przewodniczącemu Rady Powiatu Stanisławowi Kubiciusowi za pełną zaangażowania pracę na rzecz społeczności lokalnej, dbałość o rozwój Powiatu oraz godne, rzetelne i wzorowe wypełnianie mandatu radnego.
- Nie jest łatwo publicznie występować, jeżeli temu towarzyszą emocje. Przypominam sobie pierwszą sesję, która miała miejsce 5 listopada 1998 r. Na tej sali na pewno jest jedna osoba, która brała w niej udział. To Janina Żagan, obecna Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego. Przez dwie kadencje była Radną Powiatu Cieszyńskiego, później przez dwie kadencje Burmistrzem Skoczowa. Następnie, ponownie wróciła do Powiatu. Jej także należą się duże brawa, wspominał Stanisław Kubicius.
Z okazji pięknego jubileuszu Przewodniczący Rady otrzymał całe mnóstwo gratulacji, życzeń, podziękowań, kwiatów od radnych oraz zaproszonych gości, w tym obecnych na sesji parlamentarzystów Małgorzaty Pępek i Jerzego Jachnika.
Oprócz Stanisława Kubiciusa i Janiny Żagan w pierwszej sesji uczestniczył również Aleksy Swoboda, Skarbnik Powiatu Cieszyńskiego, który pełni tę funkcję od samego początku istnienia Powiatu Cieszyńskiego.
W trakcie trwania sesji Jan Chrząszcz I Wicewojewoda Śląski wręczył uroczyście odznaki „Za zasługi dla sportu”, nadanych przez Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańkę przedstawicielom Cieszyńskiego Wielosekcyjnego Klubu Sportowego Mieczysławowi Prawdzikowi – srebrną i Tadeuszowi Machejowi - brązową. Zarząd Powiatu Cieszyńskiego, na prośbę Cieszyńskiego Wielosekcyjnego Klubu Sportowego wystąpił do Ministra Sportu i Turystyki z wnioskami o uhonorowanie działaczy sportowych z terenu powiatu cieszyńskiego.
Prezentujemy poniżej sylwetki obu laureatów.
Mieczysław Prawdzik od 1963 roku działa społecznie w Związku Harcerstwa Polskiego prowadząc zawody sportowo - rekreacyjne. Od 1970 roku działał w Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej, organizując amatorskie Ligi TKKF: w tenisie stołowym, piłce nożnej, koszykówce, siatkówce oraz setki imprez dla dzieci i młodzieży - na lodowisku, basenach, boiskach, ośrodkach rekreacyjnych, stokach górskich, nad wodami morskimi, rzecznymi i jeziorami. Uprawiał sport: piłkę nożną 8 lat, lekkoatletykę 7 lat, boks 1 rok. Ma uprawnienia sędziego lekkiej atletyki, pływania, gier rekreacyjnych. Przepracował nieodpłatnie i częściowo odpłatnie tysiące godzin podczas kolonii, obozów i półkolonii. Współpracuje z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, będąc czynnym ratownikiem wodnym. Kilkadziesiąt razy udzielał pomocy tonącym dzieciom. Obecnie (już 50 lat) prowadzi naukę pływania. Wyszkolił kilka tysięcy dzieci. Wiele z nich zasiliło i nadal zasila Sekcję Pływacką Cieszyńskiego Wielosekcyjnego Klubu Sportowego, w którym pełni funkcję Prezesa. Wychował wielu Mistrzów Śląska i Mistrzów Polski (między innymi: Martyna Sanetra, Martyna Massalska, Marta Gałka, Oliwia Jurczyk). Ponadto jego wychowanką jest między innymi niepełnosprawna intelektualnie zawodniczka - Kinga Iwańska, która podczas Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015r., zdobyła 2 brązowe medale (100 m stylem zmiennym i 100 m stylem klasycznym) oraz srebrny medal w sztafecie mieszanej (4 x 50 m stylem dowolnym), z Mistrzostw Polski przywiozła 11 medali - 8 złotych i 3 srebrne.
Tadeusz Machej działa społecznie od roku 1959. Początkowo w Towarzystwie Sportowym Piast Cieszyn, następnie w roku 1983 przyczynił się do założenia trzysekcyjnego (hokej, jazda konna i sekcja rowerowa) Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Klepa”, zostając jego Wiceprezesem. Był organizatorem i pomysłodawcą wielu imprez sportowo rekreacyjnych odbywających się na cieszyńskim lodowisku. W latach 1973r.-1980 r. uprawiał dyscyplinę szachów, w latach 1978r.-1990r. brydż sportowy. W roku 1987 zdobył tytuł II Wice Mistrza Województwa Bielskiego w Brydżu Sportowym. W 1993r., po przekształceniu Ogniska TKKF w Cieszyński Klub Hokejowy, został jego sekretarzem, następnie Wiceprezesem. W latach późniejszych nastąpiła zmiana nazwy Klubu na Cieszyński Wielosekcyjny Klub Sportowy, który aktualnie prowadzi zajęcia z nauki pływania oraz doskonalenia technik pływackich dzieci i młodzieży, zajmując się również aspektem zdrowotnym pływania, czyli korygowaniem wad postawy. Tadeusz Machej, przez 2 kadencje był Zastępcą Prezesa ww. klubu, obecnie pełni w nim funkcję członka zarządu.
Więcej aktualności
ZUS: Niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
Świąteczna atmosfera w Międzyświeciu – uroczyste spotkanie Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych
Komunikat Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego
Rozstrzygnięcie otwartych konkursów ofert z zakresu pomocy społecznej
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO