Obchody 100-lecia niepodległości w ZSGH w Wiśle
Radosne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości stanowiło dominantę nastrojową obchodów 100-lecia odrodzenia Polski, które miały miejsce w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie - pan Michał Rajwa, sekretarz w Urzędzie Miejskim w Wiśle - pan Sylwester Foltyn, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im, P. Stalmacha w Wiśle - pani Joanna Sobczyk, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle - pani Renata Czyż; historyczka, nauczycielka i wicedyrektorka ZSGH w Wiśle, odznaczona m.in. Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Srebrną Cieszynianką - pani Danuta Szczypka; historyczka, nauczycielka, dyrektorka Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, honorowa obywatelka miasta Skoczowa, odznaczona m.in. odznaką „Zasłużony w rozwoju województwa bielskiego” oraz Laurem Srebrnej Cieszynianki - pani Halina Szotek. Uroczystości rozpoczęły się od akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Niezmiernie ważnym punktem obchodów Dnia Radosna Niepodległa była sesja popularnonaukowa: „Świt niepodległości: historia - literatura – kultura”, podczas której wybitni historycy wskazali centralne i lokalne aspekty dróg do niepodległości. Najpierw pan Henryk Podżorski zaprezentował czasy I wojny światowej, kiedy to kształtowały się różne opcje odbudowy państwowości polskiej w referacie „Polskie drogi do niepodległości”. Z perspektywy międzynarodowej historii wielkiej zostaliśmy przeniesieni do historii lokalnej za sprawą wystąpienia „U progu niepodległości” pani Haliny Szotek, która zilustrowała mechanizmy budowania państwowości polskiej na Śląsku Cieszyńskim. Następnie przenieśliśmy się do najbardziej rdzennej, małej ojczyzny, o losach której opowiedziała pani Danuta Szczypka w odczycie „Wisła w drodze do niepodległości”. Prelegentka ukazała sytuację wiślańskiej ludności w obliczu upadku Austro-Węgier, powstania Czechosłowacji i Polski. Z perspektywy historycznej przenieśliśmy się w kontekst literacki za sprawą wystąpienia pani Marzeny Brózdy pt. „Jestem tylko łowcą słów /Czujny i zasłuchany/ Wyszedłem w świt na łów – Między życiem a literaturą: portret Juliana Tuwima”. Prelegentka z pełną finezją zaprezentowała życie i twórczość autora „Kwiatów polskich”. Pierwsza część obchodów zakończyła się krótkim koncertem pieśni patriotycznych wykonanych na skrzypcach.
Następny punkt programu brzmiał „A polskość to słodycz sama?… Biało-czerwony bankiet w 100 rocznicę odzyskania niepodległości”. Centralnym punktem bankietu był tort niepodległościowy, który powstał m.in. z 420 sztuk jaj, 8 kg mąki pszennej, a dokonane dzieło zwieńczała 10 metrowa wstążka w barwach flagi narodowej. Ów słodki antrakt stanowił przedsmak dalszego ciągu radosnego świętowania, ponieważ na sali gimnastycznej ZSGH czekali już aktorzy, by przedstawić - montaż literacko-muzyczny „Kabaretiadę Juliana Tuwima”.
Więcej aktualności
Odszedł Robert Rybka
Zdrowie psychiczne w centrum uwagi
I Festiwal Zdrowia Psychicznego Mężczyzn
MODERNIZM TALKING Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO